Loading…

Pas 8 muajsh Thaçi dhe të tjerët në Hagë do të takohen me familjarët

  • 17/06/2021 | 23:44

Pas 8 muajsh Thaçi dhe të tjerët në Hagë do të takohen me familjarët

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka mundësuar që vizitat të fillojnë më 15 korrik të këtij viti.


Shtatë personalitete të Luftës së UÇK-së ka afro tetë muaj që qëndrojnë brenda mureve të këtij objekti.

Hashim Thaçit,  Kadri Veselit,  Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit, Hysni Gucatit e Sali  Mustafës  i është konfirmuar aktakuza gjatë vitit 2020.

E që nga ajo periudhë asnjë nga ish-krerët e UÇK-së nuk patën mundësinë t’i takojnë familjarët e tyre.

Të gjithë të paraburgosurit gjatë kësaj periudhe, ishin pajisur me mjete që shërbejnë për të mbajtur lidhjen me anëtarët e familjes dhe të tjerët gjatë qëndrimit në paraburgim.

Megjithatë, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka mundësuar që vizitat për këta të fundit të fillojnë më 15 korrik të këtij viti.

Këtë e konfirmojnë nga kjo Zyrë për T7.

Zyra e Prokurorit të Specializuar shton se edhe bisedat me video do të vazhdojnë të zhvillohen gjithashtu.

Vaksinimi i ish-krerëve të UÇK-së, ka bërë që të ketë rishikim të vazhdueshëm të masave që DHSK ka vendosur.

Kjo ka ndikuar edhe në rifillimin më të shpejtë të vizitave personale, të cilat asnjë nga ish-krerët nuk i zhvilluan fizikisht për muaj të tërë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë