Loading…
Pas ambasadorit britanik, edhe Delawie reagon për kthimin e Zharkut në Kosovë
  • 14/06/2018 | 17:55

Pas ambasadorit britanik, edhe Delawie reagon për kthimin e Zharkut në Kosovë

Dje, me anë të një postimi në rrjetin social, ambasadori britanik, Ruari O’Conell, ka reaguar ashpër në lidhje me kthimin e Xhabir Zharkut në Kosovë.


O’Conell tha se kthimi i Zharkut në Kosovë është i turpshëm.

Ndërsa, sot, me anë të në postimi në Twitter, ka reaguar edhe ambasadori amerikan, Greg Delaëie, i cili ka thënë se pajtohet plotëisht me O’Conell, transmeton gazetametro.net

“Xhabir Zharku është dënuar me tri vjet burg për krimet e vetë. Kthimi i tij në Kosovë është i turpshëm. Por turpi i vërtet është që gjate gjashtë viteve mbas që u lejua të ikë nga drejtësia, asgjë nuk është bërë për të parandaluar politikanët të tjerë kriminel për ta bërë të njëjtën gjë. Unë nuk shoh asnjë arsye për një mundësi ligjore që lejon kriminelet të ikën nga vendi dhe të jetojnë jashtë vendit, në vend të kohës në burg. Shpresoj që reformat e drejtësisë nga Qeveria do të trajtojnë këtë boshllëk, për t’i ndihmuar ata policë dhe prokurorë që janë serioz në luftën kundër krimit të organizuar. Britania ka nevojë që Kosova të jetë partner serioz në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, ka shkruar dje O’Connell. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë