Loading…

Pas Amerikës, Kurti tani del edhe kundër BE’së

  • 27/02/2020 | 16:57

Pas Amerikës, Kurti tani del edhe kundër BE’së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar nga zyrtarët e BE’së që të respektojnë pavarësinë e vendit, pasi që sipas  tij nuk po e bëjnë këtë, shkruan Gazeta Metro.


Kështu të paktën ka deklaruar ai në një intervistë për Euro Neës, ku thotë se Josep Borell që vjen nga Spanja, duhet të përfaqësojë BE’në e jo vendin prej nga vjen.

“Ndoshta ai (Borrelli) duhet t’i japë një mendim të ri tërë problemit të Ballkanit Perëndimor për hir të një zgjidhjeje evropiane. Kushdo që mohon këtë realitet apo tenton të sjellë ndonjë zgjidhje pa e pranuar këtë Shtet dhe vullnetin e popullit këtu, do t’i bëjë më shumë dëm vetes”, tha Kurti.

Kurti nuk ka treguar se çka pret nga dialogu me Serbinë, por ai është ndërlidhur duke folur rreth idesë e shkëmbimit të pjesëve të territorit.

“Kosova s’mund të përfshihet në kurrfarë të ashtuquajturash projekte për shkëmbime tokash apo për shkëmbime territoresh. Të gjitha këto projekte të së kaluarës dështuan dhe do të dështojnë edhe në të ardhmen… Zgjidhjet territoriale janë recetë për konflikte të reja, e jo për paqen për të cilën kemi nevojë”, theksoi Kurti në këtë intervistë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë