Loading…
Pas “Balena blu”, tjetër lojë ekstreme në internet – një 14 vjeçar gjendet i vdekur në dhomën e tij të gjumit
  • 14/09/2018 | 13:13

Pas “Balena blu”, tjetër lojë ekstreme në internet – një 14 vjeçar gjendet i vdekur në dhomën e tij të gjumit

Më 6 shtator, një djalë 14-vjeçar, Igor Maj, u gjet i vdekur në dhomën e tij të gjumit në Milano. Ai ishte mbytur me një litar. Fillimisht mendohej vetëvrasje, por, në sajë të gjetjeve në PC dhe smartfonin e tij, ka dalë një hipotezë e tmerrshme.

Nga hetimet mbi pajisjet, u zbulua se djali ishte i lidhur me faqet e internetit ku luhej “Blackout” (Ndërprerja), e cila shtyn djemtë të privojnë veten nga oksigjeni. Një lojë shumë e rrezikshme dhe gjithnjë e më e zakonshme tek të rinjtë.

Igor, alpinist konkurrues kishte shkuar pak si shumë larg në lojë ose “sfidën e heshtje”, një praktikë e privimit të ajrit për periudha të gjata deri në zbehje dhe që pastaj të rifitoje vetëdijen.

Prindërit e Igorit vendosën të përhapin emrin dhe fotot në mënyrë që rastet e ngjashme të mos përsëriten, përcjell gsh.

“Sa më shumë të jetë e mundur bëjani të qartë fëmijëve tuaj që ata gjithmonë mund të flasin me ju. Për çfarëdo ideje që u vjen në mendje për të bërë ju duhet të jeni në gjendje për të gjetur një avantazh, një udhëzues për të ndihmuar ata të kuptoj se cilat janë rreziqet. Ne mendojmë se e kemi bërë gjithmonë me Igor, por kjo nuk ishte e mjaftueshme. Kështu që përpiquni të bëni edhe më shumë, për shkak se të gjithë djemtë në adoleshencën e tyre do të shoqërohen nga një ndjenjë e plotfuqishmërisë fatale. Ndihmoni fëmijët tuaj”, theksojnë ata.

Ndërkohë loja e frikshme është bërë virale në Itali, ku një tjetër 14 vjeçar është gjetur i vdekur në banjën e shtëpisë në Tivoli, në provincën e Romës, mbytur me kordonin e PlayStation.

Më të fundit
...
  • 18/03/2019 | 23:56
...
  • 18/03/2019 | 23:48
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë