Loading…

Pas lëshimit të raketave nga Kina, Japonia vendos të rrisë buxhetin për ushtrinë

  • 06/08/2022 | 08:51

Pas lëshimit të raketave nga Kina, Japonia vendos të rrisë buxhetin për ushtrinë

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike për një ngritje ushtarake që synon mbrojtjen kundër fqinjit të madh të Japonisë.


Kina lëshoi pesë raketa balistike në det në skajin perëndimor të zinxhirit të ishullit Okinava të enjten, pjesë e stërvitjeve ushtarake, dy ditë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, u bë zyrtarja më i lartë amerikane që vizitoi Tajvanin e vetëqeverisur në 25 vjet.

“Kjo tregon qartë se nëse diçka ka ndodhur me Tajvanin, do të ketë ndikim edhe tek ne”, tha Taro Kono, një ligjvënës i lartë japonez i Partisë Liberal Demokratike dhe ish-ministër i Jashtëm dhe i Mbrojtjes.

“Kjo periudhë është kthyer qartë në Japoni”, shtoi ai, kur u pyet nëse publiku do të mbështesë shpenzime më të larta ushtarake.

Mbrojtja është një çështje përçarëse në Japoni, e cila, si një trashëgimi e Luftës së Dytë Botërore, ka një kushtetutë pacifiste dhe një kujdes të madh publik në lidhje me përfshirjen në luftërat e udhëhequra nga SHBA-ja.

Rritja e buxhetit për mbrojtjen pasoi lansimet e paprecendentë të raketave nga ana e Kinës në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Qeveria e kryeministrit japonez, Fumio Kishida, përgatitet të publikojë një kërkesë për një rritje të konsiderueshme të buxhetit të mbrojtjes për këtë muaj.

Plani i shpenzimeve do të pasohet nga një rishikim i politikës së mbrojtjes në fund të vitit, që pritet të përfshijë një thirrje për blerjen e municioneve me rreze më të gjatë.

Shqetësimi për aktivitetin ushtarak kinez në detet dhe qiejt rreth Tajvanit dhe Japonisë, është rritur që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Japonia shqetësohet se kjo mund të paraqesë precendent në sytë e Kinës për përdorimin e forcës kundër Tajvanit dhe duke parashikuar se SHBA-ja nuk do të ndërhynte për ta ndalur Pekinin.

“Bilanci ushtarak ka ndryshuar shumë rreth Tajvanit”, tha admirali në pension Katsutoshi Kawano, i cili shërbeu si shef i Shtabit të Përbashkët të Forcave Japoneze të Vetëmbrojtjes për pesë vjet deri më 2019.

“Shpresoj se diskutimet për buxhetin e mbrojtjes do të bëhen serioze”, tha ai./REL

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë