Loading…

Pas Pavarësisë, u ulen investimet e huaja

  • 17/02/2017 | 16:22

Pas Pavarësisë, u ulen investimet e huaja

Nëntë vite që nga shpallja e pavarësisë, shteti më i ri në Evropë nuk ka arritur që të bindë investitorët e huaj të krijojnë bizneset e tyre në Kosovë, ndërkohë që premtimet elektorale për rritje të punësimit kanë mbetur vetëm në letër.


Vetëm një vit para se të shpallej pavarësia në shkurt të vitit 2008, në Kosovë ka pasur rreth 440 milionë euro investime të huaja direkte, por kjo shifër është zvogëluar në vazhdimësi.

Në fakt, në fund të vitit 2016, investimet e huaja në vend nuk kalonin vlerën e 184 milion eurove, që i bie përgjysmë më pak se sa investimet para shpalljes së shtetësisë.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, kishte lënë fajtore klimën e vështirë politike që ishte krijuar gjatë vitit të kaluar si pasojë e protestave opozitare.

Por, një numër hulumtimesh të bëra lidhur me këtë çështje tregojnë se klima politike nuk është e vetmja pengesë në këtë drejtim.

“Situata politike jostabile ka ndikuar tek rënia e investimeve të huaja, pavarësisht përpjekjeve jo vetëm të dikasterit tonë, por edhe të dikasterve të tjera e dini që politikat fiskale asnjëherë nuk kanë qenë më të favorshme për bizneset dhe ambienti i biznesit jo vetëm sipas neve si Qeveri, por edhe sipas raporteve ndërkombëtare, asnjëherë nuk ka qenë më i mirë në Kosovë”, ka thënë Bajrami.

Lidhur me politikat fiskale të favorshme, Qeveria e Kosovës kishte marrë vlerësim edhe nga Banka Botërore, që në raportin e saj “Doing Business” njoftoi se Kosova ka shënuar ngritje të theksuar në ranglistën e shteteve për lehtësim në biznes..

Por, një anketë e bërë para disa viteve me rreth 1600 biznese gjermane lidhur me klimën e të bërit biznes në Kosovë kishte renditur Kosovën në vendin e 18 nga 20 shtete pjesëmarrëse sa i përket atraktivitetit për të investuar.

Mungesa e sundimit të ligjit, problemet burokratike si dhe mungesa e politikave e strategjive afatgjate ekonomike të Kosovës janë parë si dobësitë kryesore të Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë