Loading…

Pas sondazhit në Twitter, Elon Musk shet 5 miliardë dollarë aksione

  • 11/11/2021 | 08:10

Pas sondazhit në Twitter, Elon Musk shet 5 miliardë dollarë aksione

Shefi ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk ka shitur rreth 5 miliardë dollarë aksione në prodhuesin e makinave elektrike.

Kjo vjen disa ditë pasi ai pyeti 63 milionë ndjekësit e tij në Twitter nëse ai duhet të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla.

Aksionet e kompanisë ranë me rreth 16% në dy ditët pasi sondazhi doli në favor të shitjes së aksioneve të tij, përpara se të rifitonte terren të mërkurën.

Tesla është prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë, me një vlerësim në bursë prej më shumë se 1 trilion dollarë.

Musk shiti pothuajse 3.6 milionë aksione në Tesla, me vlerë rreth 4 miliardë dollarë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë