Loading…

Pas sulmit tronditës në Vjenë, vendi rrit sigurinë në kisha

  • 26/11/2020 | 17:58

Pas sulmit tronditës në Vjenë, vendi rrit sigurinë në kisha

Austria po rrit sigurinë në kisha në rast të sulmeve terroriste, pas sulmit që tronditi Vjenën kur një person vrau katër të tjerë, transmeton Gazeta Metro.


Sulmuesi, një 20-vjeçar i lindur dhe rritur në Vjenë, u qëllua për vdekje nga policia pasi qëlloi mbi kalimtarët dhe bare në 2 nëntor.

Austria po heton 21 persona dhe ka vendosur 10 paraburgim nën dyshimin se ishin të lidhur me sulmin.

“Gjetjet e hetimit aktualisht tregojnë se nuk mund të përjashtohet që autori i krimit donte gjithashtu të kërkonte me dashje viktima në kisha,” tha Ministri i Brendshëm Karl Nehammer në një konferencë shtypi.

“Prandaj do të ketë një mbrojtje të përforcuar të objekteve të kishës që nga sot,” tha ai, duke shtuar se qëllimi ishte të mbrohesh nga sulmet e kopjuesve në “fazën e ndjeshme” pas sulmit të 2 nëntorit dhe në prag të Krishtlindjeve.

Mbetet e panjohur shumë për atë që ndodhi para sulmit, përfshirë mënyrën se si personi i armatosur arriti në qendër të kryeqytetit austriak.

Autoritetet austriake kanë pranuar se “gabime të patolerueshme” janë bërë në trajtimin e informacionit mbi sulmuesin, i cili përfshinte një përpjekje për të blerë municione në Sllovaki dhe një takim në Vjenë me islamistë të huaj të njohur. Ata thonë se ai mund të konsiderohej si një kërcënim më i madh dhe të monitorohej më nga afër./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë