Loading…

Pas tankeve, ukrainasit tani kërkojnë aeroplanë luftarakë

  • 26/01/2023 | 10:40

Pas tankeve, ukrainasit tani kërkojnë aeroplanë luftarakë

Ish-presidenti ukrainas, Petro Poroshenko tha se pas tankeve, Ukrainës do t’i duhen edhe aeroplanë luftarakë për t’u mbrojtur kundër agresionit rus.


Ai këtë deklaratë e bëri pasi Gjermania vendosi në fillim të ditës së sotme të dorëzojë tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe pasi Shtetet e Bashkuara vendosën të dërgojnë tanke Abrams në Ukrainë.

Për disa muaj, aleatët perëndimor ishin në dilemë nëse do t’i dorëzonin tanke ukrainasve sepse mendonin se kjo do të kontribuonte në përshkallëzimin e luftës.

“Ata që do të ndryshojë situatën në fushën e betejës tani janë aeroplanët luftarakë. Ne duhet të fillojmë një program trajnimi për pilotët ukrainas sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përgatitemi për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë”, tha ai.

Sipas tij, helikopterë sulmues dhe raketa me rreze të gjatë janë të nevojshme për të shkatërruar bazat logjistike ruse dhe qendrat komanduese.

“Në fillim, fuqitë perëndimore thanë se do ta ndihmonin Ukrainën të ‘mbijetojë’. Jo më, tani duhet të fitojmë. Por për të fituar, ne duhet të forcojmë forcat e armatosura ukrainase”, tha Poroshenko në një deklaratë për euronews.

Kujtojmë se mediat holandeze së fundmi njoftuan se qeveria e këtij vendi do të shqyrtojë dorëzimin e aeroplanëve F-16.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë