Loading…

Pas tërheqjes së trupave nga SHBA, Franca nis kujdesin ndaj ushtarëve të saj në Siri

  • 14/10/2019 | 10:44

Pas tërheqjes së trupave nga SHBA, Franca nis kujdesin ndaj ushtarëve të saj në Siri

Franca tha se po merr masa për të shtuar  sigurinë e personelit të saj ushtarak dhe civil në veri-lindje të Sirisë, pasi Shtetet e Bashkuara kanë filluar  të tërheqin forcat e saj nga zona pas një sulmi turk kundër milicive kurde, transmeton Gazeta Metro.


Franca ka qenë një nga aleatët kryesorë në koalicionin e udhëhequr nga SH.B.A. që lufton grupin e Shtetit Islamik të Sirisë dhe Irakut (ISIS) në Irak dhe Siri, me aeroplanët e luftës të përdorur për të goditur caqe militantësh dhe forcat e saj speciale në terren duke koordinuar me kurdët dhe Luftëtarët arabë.

Zyrtarët francezë kanë thënë më parë se një tërheqje amerikane do t’i detyrojë ata gjithashtu të largohen, duke pasur parasysh se mbështeten në mbështetjen logjistike të SHBA.

Franca ka frikë se ata mund të shpëtojnë në mes të ofensivës, të kthehen në shtëpi dhe të kryejnë sulme ose të bien nën duart e qeverisë qendrore të Damaskut, e cila mund t’i përdorë ato si mjete bisedimesh.

Franca ka thënë vazhdimisht se luftëtarët e huaj duhet të gjykohen dhe të burgosen aty ku kishin kryer krimet e tyre, duke hedhur poshtë çdo mundësi që ata të silleshin në shtëpi. Analistët thonë se pozicioni po bëhet gjithnjë e më i paqëndrueshëm, duke pasur parasysh situatën në zhvillim.

Elysee tha që po merren masa shtesë për forcimin e sigurisë në territorin francez./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë