Loading…
Pas vizave, BE’ja ia servon Kosovës edhe një ‘tradhti’
  • 06/12/2018 | 15:20

Pas vizave, BE’ja ia servon Kosovës edhe një ‘tradhti’

Muaj më parë, kur kryeministri i Kosovës ishte për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kishte thënë se ka marrë bekimin për formimin e Ushtrisë së Kosovës.


Por, gjërat ndryshuan kur Kreu i Qeverisë vendosi taksën 100 % për produktet e Serbisë dhe ato të BeH, raporton gazetametro.net.

Bashkimi Europian pas taksës i dha vendit tonë ‘goditjen e rëndë’ për vizat duke përmendur si datë vitin 2020, e tani kundërshton edhe formimin e ushtrisë.

Në një përgjigje që zëdhënësja e BE’së, Maja Kocijancic ka dhënë për mediat kosovare, thuhet se BE është krahë NATO’s për atë se se mandati i FSK’së duhet të ndryshohet vetëm në përputhje me Kushtetutën e vendit.

“BE vazhdon të ndajë pikëpamjet e qarta të NATO-s se mandati i FSK-së duhet të ndryshohet vetëm përmes një procesi gjithëpërfshirës në përputhje me Kushtetutën”, ka deklaruar Kocijancic.

Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme, sekretari i përgjithshëm i NATOs’, Jens Stoltenberg, tha se Prishtina do të përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e FSK-së në Ushtri.

Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaftë të papërshtatshëm” dhe se nuk janë respektuar procedurat.

Sidoqoftë, kryeminstri Haradinaj dhe kryeparlamentari Veseli kanë deklaruar tash e disa herë se ushtria do të votohet në lexim të dytë më 14 dhjetor./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë