Loading…

Pasojat e përpjekjes për shfuqizimin e Speciales – përmendet nga raportet ndërkombëtare

  • 21/04/2018 | 15:10

Pasojat e përpjekjes për shfuqizimin e Speciales – përmendet nga raportet ndërkombëtare

Dy raporte ndërkombëtare brenda javës kanë kritikuar nismën e tre liderëve shtetërore, presidentit Hashim Thaçi, Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, të dhjetorit të vitit të kaluar, për shfuqizimin e dhomave të specializuara të Gjykatës Speciale.


Departamenti Amerikan i Shtetit, ka publikuar raportin për Kosovën.

Në këtë raport si probleme kryesore janë përmendur të të drejtave të njeriut në Kosovë siç ishin sulmet ndaj gazetarëve, dhuna kundër personave të zhvendosur, korrupsioni endemik i qeverisë, mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të pakicave etnike dhe anëtarëve të komunitetit LGBTI.

Me theks të veçantë në raport është përfshirë edhe nismën e 22 dhjetorit të vitit 2017 të një grupi deputetësh për shfuqizimin e ligjit për themelimin e Gjykatës së Posaçme që do të trajtojë pretendimet për krime lufte dhe të pasluftës në Kosovë, shkruan Insajderi.

“Disa parlamentarë thanë se kanë vepruar nën udhëzimet e udhëheqësve politikë”, specifikon raporti.
Në raport më tej thuhet se kjo nismë u pamundësua pas reagimit të fuqishëm të ndërkombëtarëve dhe partive opozitare.
“Nisma u përmbys nën trysninë e disa udhëheqësve opozitarë dhe komuniteti ndërkombëtar, por mbështetësit vazhduan përpjekjet për shfuqizim deri në fund të vitit. Prokuroria e Posaçme nuk ka ngritur ndonjë akuzë deri në fund të vitit”, thuhet në raportin e DASH.

Edhe në Raportin e Progresit i cili i është dorëzuar Kosovës para disa ditës, kritikon nismën e liderëve për shfuqizimin e Speciales.

“Përpjekjet e deputetëve të Kuvendit të Kosovës në dhjetorin e vitit 2017 për të shfuqizuar Ligjin mbi Dhomat e Specializuara dhe Prokurorinë Speciale kanë ngritur shqetësime serioze”.

“Do të jetë thelbësore që Kosova të përmbushë plotësisht detyrimet e saj ndërkombëtare lidhur me Dhomat e Specializuara dhe Prokurorinë e Specializuar dhe të tregojë përkushtim të plotë ndaj këtyre institucioneve”, thuhet në raportin e Progresit.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë