Loading…

Pastroni zorrët, rrafshojeni stomakun për një javë: Një racion zëvendësojeni me këtë sallatë

  • 18/03/2023 | 11:07

Pastroni zorrët, rrafshojeni stomakun për një javë: Një racion zëvendësojeni me këtë sallatë

Këtë sallatë me të drejtë e quajnë “Fshesa”, sepse pastron trupin nga toksinat dhe yndyrat.


“Fshesa” (apo edhe siç e quajnë ndryshe “Brusha”) mbase nuk duket bukur dhe ekzotike, mirëpo ajo është e vlefshme për ata të cilët dëshirojnë të pastrojnë organizmin e vet dhe të humbin kilogramët e tepërt.

Sallatës nuk është e nevojshme t’i qitni kripë. Nëse nuk mundeni pa shijen e njelmët, përdorni salcë soje, e cila përmban goxha sasi kripe dhe përmirëson shijen e ushqimit, por ka edhe vlera të larta nutritive dhe nuk është e dëmshme për shëndetin.

“Fshesa“, ndoshta nuk duket e bukur dhe ekzotike, por ka vlerë për të gjithë ata që dëshirojnë ta pastrojnë organizmin, transmeton Telegrafi.

Receta:

Për përgatitjen nevojiten: lakër, panxhar, karotë, lëng limoni, vaji.

Përgatitja:

– Qërojeni lakrën, panxharin dhe karotën në sasinë: 3:1:1.
– Shtojini erëzat bimore sipas shijes.
– Shtypini perimet të lëshojnë lëngun.
– Shtojini pak lëng limoni.
– Hidhni pak kripë.

Kini parasysh: tek thartësira e ulët e lukthit më mirë është të konsumoni lakër turshi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë