Loading…

Pekini ‘ndërpret’ komunikimin me Washingtonin, reagon Blinken

  • 06/08/2022 | 14:36

Pekini ‘ndërpret’ komunikimin me Washingtonin, reagon Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken akuzoi Kinën për “veprime të papërgjegjshme”, pas ndërprerjes të bashkëpunimeve në sektorë kyçe me Uashingtonit dhe tha se veprimet e fundit të Pekinit në Tajvan treguan se Kina po largohet nga praktika e zgjidhjes në mënyrë paqësore të problemeve dhe po shkon drejt përdorimit të dhunës.


Komentet e tij erdhën ndërsa avionët dhe anijet luftarake kineze kryen një stërvitje sulmi në Tajvan sot, thanë zyrtarët nga Taipei, si pjesë e veprimeve të Pekinit pas një vizite nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në fillim të kësaj jave.

Hakmarrja e Kinës duke pezulluar proceset dypalëshe në tetë fusha kyçe, duke përfshirë mbrojtjen, drogën, krimin ndërkufitar dhe ndryshimet klimatike, është ndër lëvizjet që do të ndëshkojnë të gjithë botën, jo vetëm SHBA-në, tha Blinken në një konferencë shtypi në Manila.

Masat e reja pasojnë udhëtimin në Tajvan nga një delegacion i Kongresit të SHBA i kryesuar nga demokratja e lartë Nancy Pelosi.

Kina, e cila gjithashtu njoftoi se do sanksiononte zonjën Pelosi dhe familjen e saj, e sheh vizitën si një sfidë ndaj pretendimeve të saj për sovranitet mbi Tajvanin. Masat u njoftuan nga ministria e jashtme e Kinës të premten, raporton BBC.

Ministria tha se dialogu midis zyrtarëve të mbrojtjes amerikane dhe kineze do të anulohej, ndërsa bashkëpunimi për kthimin e emigrantëve të paligjshëm, ndryshimin e klimës dhe hetimin e krimit ndërkombëtar do të pezullohej.

Dy fuqitë e mëdha kanë mbajtur lidhje të forta diplomatike mbi nevojën për të luftuar ndryshimet klimatike në vitet e fundit.

Në samitin e klimës të vitit të kaluar në Glasgoë, Kina u zotua të punojë “me urgjencë” me SHBA-në për të ulur emetimet

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë