Loading…

Pelosi në Tajvan, SHBA’ja vendos katër anije luftarake në lindje të ishullit

  • 02/08/2022 | 12:09

Pelosi në Tajvan, SHBA’ja vendos katër anije luftarake në lindje të ishullit

Derisa kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi u nis për në Taipei [kryeqyteti i Tajvanit] të martën mes paralajmërimeve të intensifikuara nga Kina, katër anije luftarake amerikane, duke përfshirë një aeroplanmbajtëse, u pozicionuan në ujëra në lindje të ishullit.


Transportuesi i BRSS Ronald Reagan, e cila kishte kaluar transit në detin e Kinës Jugore është aktualisht në detin e Filipineve, në lindje të Tajvanit dhe Filipineve dhe në jug të Japonisë, konfirmoi një zyrtar i marinës amerikane për Reuters të martën.

Ronald Reagan (CVN 76) është aeroplanmbajtësja e nëntë e klasit Nimitz me energji bërthamore dhe është emëruar kështu për nder të presidentit të 40-të të Shteteve të Bashkuara.

“Ndërsa ato janë në gjendje t’i përgjigjen çdo eventualiteti, këto janë zhvendosje normale rutinore”, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti.

Zyrtari i marinës amerikane tha se anija sulmuese BRSS Tripoli ishte gjithashtu në zonë si pjesë e një dislokimi në rajon që nisi në fillim të majit nga porti i saj i origjinës, San Diego.

Konfirmimi i dislokimeve vjen pasi shfaqen shenja të aktivitetit ushtarak në të dy anët e ngushticës së Tajvanit përpara vizitës së Pelosit.

Pelosi, kritike për një kohë të gjatë e Kinës, pritej të mbërrinte në Taipei më vonë të martën, thanë burimet, pasi Shtetet e Bashkuara thanë se nuk do të frikësoheshin nga ” kërcënimi i forcës ushtarake” kineze gjatë vizitës.

Përveç aeroplanëve kinezë që fluturonin afër vijës ndarëse të martën në mëngjes, disa anije luftarake kineze kishin mbetur pranë kësaj vije që nga e hëna, i tha Reuters një burim i informuar për këtë çështje.

Ministria e Mbrojtjes dhe e Punëve të Jashtme të Kinës nuk iu përgjigjën kërkesave për të komentuar mbi këto zhvillime.

Burimi tha se si anijet luftarake dhe avionët kinezë “shtrydhën” vijën ndarëse të martën në mëngjes, një lëvizje e pazakontë që burimi e përshkroi si “shumë provokuese”.

Burimi tha se avioni kinez kreu në mënyrë të përsëritur lëvizje taktike për të “prekur” shkurtimisht vijën ndarëse dhe duke u rrotulluar përsëri në anën tjetër të ngushticës të martën në mëngjes, ndërsa avionët tajvanez ishin në gatishmëri aty pranë.

Avionët e asnjërës palë normalisht nuk e kalojnë vijën ndarëse mes Tajvanit dhe Kinës.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha të martën se ata kanë një zotërim të plotë të aktiviteteve ushtarake pranë Tajvanit dhe do të dërgojnë forcat në mënyrë proporcionale me reagimin ndaj “kërcënimeve të armikut” ndërsa tensionet me Kinën rriten.

Ministria kishte “përforcuar” nivelin e saj të gatishmërisë luftarake nga e marta në mëngjes deri në mesditë të së enjtes, njoftoi Agjencia Qendrore e Lajmeve e ishullit, duke cituar burime të paidentifikuara.

Në qytetin juglindor kinez Xiamen, i cili shtrihet përballë Tajvanit dhe është shtëpia e një pranie të madhe ushtarake, banorët raportuan se kishin parë automjete të blinduara në lëvizje dhe postuan fotografi në internet. Fotot ende nuk janë verifikuar nga Reuters.

Mediat sociale kineze ishin të mbushura me frikë si nga konflikti i mundshëm ashtu edhe nga entuziazmi patriotik mbi perspektivën e bashkimit me Tajvanin.

Që nga java e kaluar, Ushtria Çlirimtare Popullore ka kryer stërvitje të ndryshme, duke përfshirë stërvitje me zjarr të drejtpërdrejtë, në detet e Kinës Jugore, Detin e Verdhë dhe Bohan.

Disa analistë ushtarakë rajonalë thonë se shtimi i dislokimeve në një kohë tensioni rrit rrezikun e aksidenteve, edhe nëse asnjë palë nuk dëshiron një konflikt aktual./REL/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë