Loading…

Pengohet kidnapimi i diplomatëve izraelitë në Stamboll nga inteligjenca turke dhe izraelite

  • 23/06/2022 | 13:23

Pengohet kidnapimi i diplomatëve izraelitë në Stamboll nga inteligjenca turke dhe izraelite

Pak para se të arrinte ministri i punëve të jashtme në Turqi ka njoftuar agjencia e inteligjencës së Turqisë të enjten se ia kishte dalë të ndalonte një përpjekje të sulmit në Stamboll të premten e kaluar, transmeton Gazeta Metro.


Sipas raporteve të inteligjencës turke agjentët iranianë që planifikonin diplomatë dhe turistë izraelitë gjendeshin në Stamboll. Një prej caqeve të tyre ishte ish ambasadori izraelit i cili me gruan po qëndronin në qytet.

Inteligjenca turke dhe policia ka arrestuar 10 të dyshuar të premten e kaluar, përfshi bashkëpunëtor lokal, në hotelin Sol dhe tre të tjerë që kishin marrë me qira apartamente në rrethinë.

Anëtarët iranianë të inteligjencës dhe anëtarët e Gardës Revolucionare Islamike janë shtirur si studentë, biznesmenë dhe turistë. Turqia ka njoftuar se ‘Mossad’, agjencia e inteligjencës së Izraelit, kishin lokalizuar shtetasit izraelitë që ishin cak i sulmit dhe i transportuan në Izrael me aeroplan privat./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë