Loading…

Pensionet e Zvicrës për kosovarët mund të merren nga 1 shtatori

  • 13/06/2019 | 09:56

Pensionet e Zvicrës për kosovarët mund të merren nga 1 shtatori

Kosovarët për vite të tëra kishin luftuar dhe më në fund marrëveshja shoqërore mes Zvicrës dhe Kosovës është nënshkruar javën e kaluar, transmeton Gazeta Metro.


Tashmë nuk do të ketë referendum të dytë dhe ky është një lajm i mirë për ata që janë duke pritur pensionet.

Pensionet e para AHV dhe IV së shpejti do të kthehen në shtetin ballkanik.

“Marrëveshja do të vihet në veprim sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Zyra Federale e Sigurimeve Shoqërore me kërkesë të Blick.

Pritet të jetë 1 shtatori, data e nisjes së marrjeve të pensioneve. Marrëveshja ishte ndërprerë në vitin 2010, përcjell albinfo.ch.

Lexo po ashtu:

Arsyeja ishte për abuzim dhe mashtrim. Kështu Zvicra kishte ndërprerë një marrëveshje përkatëse. Qeveria federale e kishte tërhequr rrëmujën pasi detektivët socialë, të cilët po kontrollonin mashtrimin e sigurimeve, ishin kërcënuar me vdekje.

Ndërkohë, situata është përmirësuar ndjeshëm nga perspektiva e qeverisë federale, prandaj është nisur një kontratë e re.

Megjithatë, pensionet nuk rrjedhin automatikisht nga vjeshta, por duhet të aplikohen individualisht, sipas Zyrës Federale të Sigurimeve Shoqërore. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë