Loading…

Pentagoni teston prototipin në gjithësi që ‘mbledh’ rrezet e dritës dhe i transmetimit ato në Tokë si energji

  • 25/02/2021 | 15:04

Pentagoni teston prototipin në gjithësi që ‘mbledh’ rrezet e dritës dhe i transmetimit ato në Tokë si energji

Premisa pas këtij plani është se një sistem i tillë i energjisë solare mund të dërgohet për të mbledhur rrezet e diellit dhe të konvertoj në energji solare, që pastaj do të barteshin prapa në Tokë në pika specifike, transmeton Gazeta Metro.


A janë laserët e gjithësisë asgjë më shumë se një mit? Jo – por kjo rreze elektrike e mbushur është me të vërtetë e mahnitshme.

Shkencëtarët e Pentagonit kanë testuar me sukses një prototip për një sistem të ri që realisht do të  rrezatonte energji nga gjithësia në çdo pikë në Tokë, sipas CNN.

E njohur si Photovolatic Radiofrequency Antenna Module (PRAM), ky panl solar në formë dhe madhësi të pakos së picave ishte lansuar nga një dron në atmosferën e ultë në maj të 2020’s, dhe ka ka udhëtuar përreth planetit çdo 90 minuta, raporton CNN.

Derisa njësia që u testua ishte e vogël dh ka kapacitet që mund të prodhoj vetëm dhjetë vat energji, sistemi i përfundimtar do të jetë mjaft më i madh dhe do të ketë dhjetëra panele. Për më tepër teknologjia për rrezatimin e energjisë tanimë është dëshmuar nga studimet e kryera.

Panelet solare gjatë kohë janë parë si mënyra për të ndryshuar tregun e energjetikës, por shumë çështje e kanë kufizuar realizueshmërinë. Por ky sistem i planifikuar i energjisë solar ka një përparësi: Do të jetë në gjithësi.

Duke qenë atje, panelet solare mund të shfrytëzojnoë valët e kaltra të dritës që nuk kalojnë përmes atmosferës së ultë të Tokës dhe në aty shpërndahen, duke e i dhënë qiellit ngjyrën e kaltër. Këto valë janë më të fuqishme, dhe si rezultat panelet do të kapin më shumë dritë, dhe si pasojë edhe më shumë energji.

Si bashkë kryesuesi i projektit Paul Jaffe i ka shpjeguar CNN  një version i zmadhuar i këtij sistemi do të mund të kishte sukses në revolucionin si të gjenerimit dhe distribuimit të energjisë, pasi në esencë do të mund të distribuonte atë kudo në çdo moment./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë