Loading…

Për gati 30 vjet një spital në Japoni e përdori ujin e tualetit për pije

  • 09/11/2021 | 17:06

Për gati 30 vjet një spital në Japoni e përdori ujin e tualetit për pije

Sipas një raporti në Yomiuri Shimbun, një spital në Japoni “aksidentalisht” e përdori ujin e destinuar për tualete si ujë të pijshëm për gati 30 vjet.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, incidenti i çuditshëm doli në dritë muajin e kaluar, duke çuar në një kërkim falje nga studiuesi i Universitetit të Osakës dhe nga nënkryetari i spitalit Kazuhiko Nakatani.

Ndërkohë, sipas gazetës japoneze, spitali ndodhet në Universitetin e Osakës. Godina e klinikës është e bashkangjitur me fakultetin e mjekësisë.

Në mënyrë tronditëse, uji i pusit derdhej në 120 rubineta, të cilat përdoreshin për të pirë ujë dhe për të larë duart.

Defekti ndodhi për shkak të një gabimi në lidhjen e tubave kur spitali u ndërtua në vitin 1993.

Raporti në mediumin japonez tha se askush nuk e vuri re këtë çështje derisa menaxhmenti i spitalit filloi ndërtimin e një impianti të ri trajtimi. Problemi i ujit të pasigurt u zbulua gjatë një inspektimi në godinën e re.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë