Loading…

Për gjashtë muaj, ngritën 66 aktakuza për vjedhje të pyjeve

  • 01/11/2019 | 18:02

Për gjashtë muaj, ngritën 66 aktakuza për vjedhje të pyjeve

Brenda gjashtë muajve janë ngritur 66 aktakuza për vjedhje të pyllit në rajonin e Dukagjinit, transmeton Gazeta Metro.


Prokurorisë Themelore të Pejës ka njoftuar se për gjashtë muaj ka ngritur gjithsej pesëdhjetenëntë aktakuza kundër gjashtëdhjetë e gjashtë personave për veprën penale ‘Vjedhje e pylli’, ndërsa ka sekuestruar 256.24 m³ masë drusore, nëntëmbëdhjetë kamion, nëntë kombi, dhjetë automjete, shtatë traktor dhe gjashtë motor sharra, për dallim nga viti i kaluar ku të sekuestruara ishin vetëm një kamion dhe një traktor.

Kështu u tha në tryezën e dytë gjatë këtij viti, me temën ‘Degradimi i pyjeve dhe ambientit’, të organizuar nga Prokuroria Themelore të Pejës, të mbështetur nga misioni i OSBE’së në Kosovë.

Sipas prokurorisë, kjo tryezë e udhëhequr nga kryeprokurori Agim Kurmehaj, kishte për qellim prezantimin e të arriturave prej tryezës së mbajtur në muaji prill të këtij viti, gjetjen e mekanizmave efikas në luftimin e këtyre dukurive dhe koordinimin sa më të mirë në këtë drejtim, ku të pranishëm ishin kryetarët dhe përfaqësuesit e pesë komunave Pejë, Klinë, Istog, Deçan dhe Junik, zinxhiri komandues i Policisë se Kosovës në rajonin e Pejës, përfaqësues të pylltarisë dhe minierave dhe mineraleve dhe shoqërisë civile.

Në fund të kësaj tryeze u propozuan nga të pranishmit konkluzione të ndryshme të cilat do shërbejnë për mbrojtjen e ambientit, veçanti pyjet dhe lumenjtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë