Loading…
Për herë të parë në histori: Japonezët me eksploziv kanë shkatërruar asteroidin
  • 06/04/2019 | 17:34

Për herë të parë në histori: Japonezët me eksploziv kanë shkatërruar asteroidin

Agjencia kozmike e Japonisë ka bërë të ditur se eksplozivi i cili është hedhur dje nga fluturskja e tyre Hayabusa2 me sukses dhe për herë të parë e ka shkatërruar sipërfaqen e asteroidit për të formuar kraterin dhe për të hapur rrugë për mbledhjen e kampionëve nëntokësorë për gjurmë të mundshme të krijimit të Sistemit diellor, transmeton Gazeta Metro.

Misioni i djeshëm ka qenë më i rrezikshme për sondën Hayabusa2, sepse është detyruar të largohet që të mos e godasë ndonjë copë fluturuese nga shpërthimi, ka bërë të ditur AP.

Hayabusa2 në maujin shkurt me sukses e ka prekur sipërfaqen e vogël të ateroidit kur, po ashti, ka mbledhur pluhur dhe mbetje tjera të imëta.

Është planifikuar që fluturakja ta braktisë astroidin kah fundi i vitit 2019, ndërsa në fund të vitit 2020 të sjellë në Tokë fragmente sipërfaqësore dhe mostra nëntokësore.

Asteroidi i cili ka marrë emrin Ryugu, sipas pallantit nënujor në tregimon popullor japonez. është 300 milionë kilometra larg Tokës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë