Loading…

Për një marrëdhënie më të mirë intime, ndiqni disa rregulla

  • 15/09/2023 | 22:48

Për një marrëdhënie më të mirë intime, ndiqni disa rregulla

Kama Sutra është një tekst i lashtë i letërsisë sanskrite indiane dhe përmban këshilla për marrëdhënie seksuale cilësore. Disa rregulla janë thelbësore për të arritur këtë.


Kama do të thotë sensualitet ose kënaqësi seksuale dhe sutra do të thotë kordoni “që i mban gjërat së bashku”. Autori i tekstit është filozofi hindu Mallanaga Vatsyayana. Teksti përmban 1.250 vargje të ndara në 36 kapituj ose shtatë pjesë.

Gjegjësisht, siç thuhet në Kama Sutra, paraloja është çelësi i seksit të mirë. Por, nuk ka të bëjë vetëm me paralojën fizike. Duhet të keni parasysh se është po aq e rëndësishme të keni komunikim cilësor me partnerin dhe ta shprehni verbalisht dashurinë tuaj.

Është fakt që meshkujt e përjetojnë më lehtë orgazmën. Shumë do të mendojnë se është e logjikshme që ata janë të parët që përjetojnë orgazmën. Megjithatë, Kama Sutra thotë se gratë duhet të kenë përparësi dhe se burrat duhet të përpiqen t’i kënaqin partneret e tyre. Nëse e përmbushin, do të thotë se i kuptojnë dhe i vlerësojnë.

Në Kama Sutra shkruhet gjithashtu se seksi është shumë më tepër se kënaqësi fizike. Nëpërmjet seksit, partnerët arrijnë komunikim dhe besim më të mirë. Për këtë arsye, gjithmonë duhet ta konsideroni seksin si diçka shumë më të rëndësishme sesa një kënaqësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë