Loading…

Për shkak të incidentit të para 16 viteve, shqiptares nuk i jepet nënshtetësia

  • 12/10/2021 | 11:21

Për shkak të incidentit të para 16 viteve, shqiptares nuk i jepet nënshtetësia

Kemi dëgjuar shumë për refuzimet e nënshtetësive për shqiptarët, në mbarë Evropën, për arsye të ndryshme, ndonjëherë edhe komike.


Rasti i fundit është ai i 41-vjeçares shqiptare J.K. Ajo prej 23 vitesh jeton në Itali dhe i është mohuar nënshtetësia italiane nga autoritetet vendase për shkak të një incidenti të shkaktuar në vitin 2005 dhe ndëshkimit me gjobë 600 euro.

Thuhet se departamenti për Lirinë Civile dhe Imigracionin më 1 tetor i dërgoi asaj këtë letër rerfuzimi: “Ajo nuk ka treguar se ka arritur një shkallë të mjaftueshme të integrimit në bashkësinë kombëtare, e cila mund të nxirret, para së gjithash, nga pajtueshmëria me rregullat e bashkëjetesës civile”. Kjo përgjigje erdhi si pasojë e një gjobe të marrë për shkak të një incidenti me makinë, ku shtetësja shqiptare kishte goditur një makinë tjetër.

Tutje, historia e shqiptares është publikuar në mediat italiane, të cilat kanë treguar në detaje historinë e saj.

Në raportet mediale italiane shkruhet se edhe pse e martuar me një shtetas Italian, Kukaleshi nuk zgjodhi të marrë nënshtetësinë për shkak të martesës, por zgjodhi rrugën e rregullat si çdo emigrant dhe më 25 prill 2017 paraqiti kërkesën e saj mbështetur në vitet e qëndrimit në shtetin fqinj.

“Unë nuk zgjodha rrugën e lehtë – shpjegon Kukaleshi – Në fakt burri im më qortoi dhe më tha nëse do ta kisha kërkuar atë në lidhje me martesën, tashmë do ta kisha marrë nënshtetësinë. Ndoshta ka të drejtë. Por unë jam kokëfortë, doja ta bëja, duke kërkuar vendbanimin, sepse e meritoj, sepse jam italiane. Dhe u përballa me një refuzim, për shkak të një incidenti shumë të vogël me makinë, të cilin në fakt unë e kisha harruar”.

Mediat italiane shkruajnë se gjithçka ndodh më 19 mars 2005 Kukaleshi, duke drejtuar makinën e tij, përplaset me një shofer tjetër në rrugën që të çon nga Roma në Monterotondo. Të dy plotësojnë deklaratën miqësore. Historia duket se përfundon këtu. Në vend të kësaj burri e denoncon, ndonjëherë ndodh. Episodi nuk është serioz, përfundon me drejtësinë e paqes i cili shkakton një gjobë prej 600 eurosh për lëndime nga pakujdesia (pa dashje). Mjeku i kishte dhënë shoferit të rrëzuar një prognozë 7-ditore. “Sigurisht, aksidenti ishte faji im, por a mjafton kjo për të më mohuar nënshtetësinë? Ata më shkruan se nuk kam arritur një shkallë të mjaftueshme të integrimit në bashkësinë kombëtare, për mua kjo është një fjali e dhimbshme. Unë mendoj se përfshirja në një përplasje të vogël nga ana e pasme mund t’i ndodhë të gjithëve. Nuk duhet të konsiderohet si një ngjarje që njollos jetën e një personi”, shprehet Kukaleshi. /albinfo.ch/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë