Loading…

Për shkak të Katalonisë, nuk e njohin Kosovën

  • 26/11/2016 | 14:17

Për shkak të Katalonisë, nuk e njohin Kosovën

Nënkryetarja e Parlamentit Europian dhe raportuesja për Kosovë, Ulrike Lunaçek ka zbuluar bisedimet me Spanjën për njohjen e Kosovës.

Ajo ka thënë se ata shqetësohen për Kataloninë.

“Kur kam biseduar me spanjollët ata më thoni se janë të shqetësuar se si Kosova u nda nga Serbia, që mund të ketë efekt edhe mbi Kataloninë”, tha Lunaçek, teksa vazhdoi të tregonte edhe përgjigjen e saj: “Megjithatë, asnjë nga qeveritë demokratike të Frankos në Spanjë nuk kanë bërë në Kataloni, atë që ka bërë Slobodan Millosheviqi në Kosovë ndaj shqiptarëve”.

Lunaçek më tej tha se mosnjohja e pesë vendeve të BE-së po e bën me nerva dhe e sheh krejt si absurde këtë gjë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë