Loading…

Për vite me radhë kjo grua vuante nga dhimbja e shputave të këmbëve, ky ortoped e shëroi pa kirurgji

  • 16/03/2017 | 23:37

Për vite me radhë kjo grua vuante nga dhimbja e shputave të këmbëve, ky ortoped e shëroi pa kirurgji

Për vite me radhë kjo grua vuante nga dhimbja e tmerrshme në shputat e këmbëve dhe kishte shumë frikë që të shkonte te doktori për t’u kontrolluar. Ajo ka pasur edhe një enjtje kronike të tendinave në pjesën e poshtme të këmbës, shumë të dhimbshme.

Madje, kjo është një dhimbje prej të cilës vuajnë më shpesh atletët për shkak të tendosjes ekstreme në këmbët e tyre. Për fat të mirë kjo gjendje e njohur si ‘plantar fasciitis’, mund të trajtohet pa përjetuar më dhimbje kronike. Njerëz të tjerë që i përkasin këtij grupi me rrezik të lartë janë basketbollistët, lojtarët e futbollit dhe lojtarët e tenisit, për të mos përmendur edhe kërcimtarët.

Madje ajo mund të shkaktohet edhe nga veshja e takave të larta. Për shkak të kësaj gjendjeje, personi i cili vuan nga kjo dhimbje mund t’ju bëjë të ndiheni në siklet të madh. Ajo që ndodh në përgjithësi nga kjo gjendje është një dhimbje e mprehtë në thembrat tuaja që në momentin e parë kur ngriheni nga shtrati.

Për fat të mirë kjo gjendje e njohur si ‘plantar fasciitis’, mund të trajtohet dhe ortopedi Dr. DeFabio ka zhvilluar një lloj të ri trajtimi, që mund ta shërojë shpejt dhe me lehtësi. Kjo procedurë përfshin zvogëlimin e ënjtjeve dhe reduktimin e muskujve të forcuar. Ajo njihet si ‘Graston Technique’, me përdorimin e një ruli apo shkopi patinazhi, që mund të gjendet në treg, apo në farmaci, me çmim të arsyeshëm.

Mjeku përdor edhe një locion që lubrifikon lëkurën në mënyrë që instrumenti metalik të rrëshkasë mbi të. Ky trajtim sjell reduktimin e presionit mbi tendina, transmeton shije.al. Dr. DeFabio rekomandon edhe përdorimin e një ngjitëseje të veçantë që njihet me emrin “Kinesio Tape”, në thembra. Ajo vendoset për tre deri në pesë ditë dhe pastaj duhet ta hiqni. Ju

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë