Loading…

Përdorimi i antibiotikëve te fëmijët rrit mundësinë që ata më vonë të preken nga sëmundjet

  • 14/08/2019 | 14:17

Përdorimi i antibiotikëve te fëmijët rrit mundësinë që ata më vonë të preken nga sëmundjet

Dhënia e antibiotikëve te fëmijët  për kollë dhe ftohje ‘rrit mundësinë e tyre për t’u sëmurë në të ardhmen shkruan Gazeta Metro


Fëmijëve nuk duhet të përshkruhen antibiotikë për kollën dhe ftohjet sepse kjo rrit mundësinë e tyre për t’u sëmurë në të ardhmen, sugjeron një studim.Fëmijët parashkollorë kanë 30 përqind më shumë të predispozuar të vizitojnë një mjek nëse kanë marrë më shumë se dy lloje të antibiotikëve nga mjeku i tyre në vitin e kaluar, tregoi studimi.

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit thanë se kjo është për shkak se antibiotikët vrasin baktere të dobishme që mund të ndihmojnë fëmijët e vegjël të luftojnë patogjenët dhe infeksionet e tjera.Marrja e antibiotikëve gjithashtu rrit numrin e baktereve rezistente ndaj ilaçeve që një fëmijë mbart, që do të thotë recetat e ardhshme të barnave mund të mos funksionojnë.Shumë nga recetat e antibiotikëve që u janë dhënë fëmijëve pesë vjeç janë të panevojshëm dhe ato shpesh rekomandohen për infeksione virale siç janë dhimbjet e fytit.

Studimi u bazua në të dhënat e NHS për 250,000 fëmijë të moshës nga një deri në pesë.Ata që kishin marrë dy ose më shumë receta me antibiotikë për kollat, ftohjet dhe dhimbjet e fytit kishin 30 përqind më shumë të ngjarë të pranohen në spital ose të kenë nevojë për kujdes tjetër mjekësor brenda vitit të ardhshëm.

Mjekët iu përgjigjën hulumtimit duke u bërë thirrje prindërve ‘të kuptojnë se antibiotikët nuk funksionojnë për çdo infeksion’ dhe t’u besojnë mjekëve të tyre kur thonë se ilaçet nuk janë të nevojshme.

Një studim i fundit zbuloi se pothuajse 40 përqind e recetave të antibiotikëve në Angli u jepen pacientëve që nuk kanë nevojë për to aspak. Shumë ilaçe tashmë të padobishme kundër mikrobeve gjithnjë e më rezistente dhe sa më shumë përdorin antibiotikë, bëhen baktere më të forta.Ilaçet janë efektive vetëm kur përdoren për të trajtuar infeksione bakteriale, sesa ato virale./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë