Loading…
Përfundon hetimi për ndikimin e Rusisë në zgjedhjen e Trumpit president
  • 23/03/2019 | 00:20

Përfundon hetimi për ndikimin e Rusisë në zgjedhjen e Trumpit president

Robert Muller, Prokurori Special i  Amerikës,ka dorëzuar raportin e përgatitur për hetimet mbi dyshimet se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale në Amerikë. Muller ka përfunduar hetimin e tij mbi këto dyshime në vitin 2016 ku flitej për bashkëpunim me fushatën e Presidentit Donald Trump, për ta mundur kundërshtaren Hillay Clinton, trasnmeton Gazeta Metro.


Mueller ka paraqitur, raportin e tij të fundit konfidencial, duke paralajmëruar ligjëvënësit për kontastimet e tij me këto manipulime, duke treguar

Departamenti i Drejtësisë thekson se Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr tani ka marrë raportin nga mbrojtësi i posaçëm të Robert Mueller, cili ka hetuar për 675 ditë.

Mitch McConnell tha se shpreson që raporti i Këshilltarit Special të Robert Mueller “do të ndihmojë në informimin dhe përmirësimin e përpjekjeve për të mbrojtur demokracinë amerikane” duke e ditur se shumë besojnë se Rusia përbën një kërcënim të madh për interesat amerikane.

“Prokurori i posaçëm më në fund ka përfunduar hetimet e tij mbi përpjekjet e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016. Shumë republikanë ka kohë që besojnë se Rusia përbën një kërcënim të madh për interesat amerikane. Shpresoj se raporti i Këshilltarit Special do të ndihmojë në informimin dhe përmirësimin e përpjekjeve tona për të mbrojtur demokracinë tonë. Jam mirënjohëse që ne kemi një Prokurori të Përgjithshëm me përvojë dhe të aftë për të shqyrtuar raportin e Këshilltarit Special. Prokurori i Përgjithshëm Barr tani ka nevojë për kohë për ta bërë këtë”. ka thënë McConell.

“Prokurori i Përgjithshëm ka thënë se synon të ofrojë sa më shumë informacion që është e mundur. Siç kam thënë më parë, sinqerisht shpresoj se do ta bëjë këtë sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe me sa më shumë transparencë dhe transparencë të jetë e mundur “, shtoi ai.

Senatori i GOP kërkon që raporti të bëhet publik “për t’i dhënë fund përfundimisht spekulimeve” mbi administratën Trump.

Ndërkaq, lidhur me raportin e Robert Mueller, Shtëpia e Bardhë, dhe Donald Trump, ende nuk ka dalë me ndonjë deklaratë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë