Loading…

Përfundon takimi 3 orësh, anëtarësia e SBASHK’ut nuk e pranon propozimin e Golës

  • 23/09/2022 | 23:07

Përfundon takimi 3 orësh, anëtarësia e SBASHK’ut nuk e pranon propozimin e Golës

Propozimi i deputetit Ardian Gola, kryetar i Komisionit Parlamentar për Arsim, nuk është pranuar nga anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit.


Mbledhja është mbajtur online dhe ka zgjatur gati tri orë.

Ymer Ymeri nga SBAShK-u ka thënë se nuk ka kaluar propozimimi i Kryetarit të Komisionit për Arsim, Ardian Golës për mosnotimin e nxënësve.

“Nuk ka kaluar propozimi i Golës. 663 shkolla kanë votuar kundër, 39 për dhe 35 kanë abstenuar, teksa 1 nuk është deklaruar”, ka thënë Ymeri.

Mësimdhënësit janë arsyetuar se mosnotimi i nxënësve është shkelje ligjore dhe se një masë e tillë nuk mund të pranohet.

SBASHK-u nis diskutimin me anëtarësinë për propozimin e deputetit Gola

Mbledhja ka nisur para pak minutash, e pjesë e saj janë bërë edhe Kryetari i Komisionit Parlamentar për Arsim, Ardian Gola dhe anëtarët e komisionit, Vlora Dumoshi, Eliza Hoxha, Albena Reshtiaj e Enis Kervananë, për të diskutuar rreth mundësisë së tejkalimit të grevës dhe propozimit të Golës për ta nisur mësimin dhe për të mos i notuar nxënësit derisa të arrihet një marrëveshje mes BSPK-së dhe Qeverisë.

Po ashtu, RTK merr vesh se këshillat grevistë kanë nisur t’i pyesin mësimdhënësit për propozimin e Kryetari të Komisionit për Arsim.

Këshilli Grevistë i SBASHK-të, mbanë mbledhje çdo mbrëmje për të diskutuar rreth hapave më tutje për grevën.

Nga ana e saj, Qeveria nuk ka dhënë asnjë sinjal se do ta plotësojë kërkesën e grevistëve prej 100 euro, por vetëm një premtim se në fund të vitit do ta shqyrtojë mundësinë e vazhdimit të ndarjes së mjeteve për mësimdhënësit deri në hyrjen në fuqi të Ligjit për Paga.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë