Loading…

Përfundon takimi në Ohër: Borrell pas pak del në konferencë për media

  • 18/03/2023 | 22:02

Përfundon takimi në Ohër: Borrell pas pak del në konferencë për media

Ka përfunduar takimi trilateral mes Albin Kurtit, Aleksandar Vucic dhe ndërmjetësuesve europianë, Josep Borrell dhe Miroslav Lajcak, transmeton Gazeta Metro.


Në këtë takim gati 12 orësh që u ndërmjetësua nga zyrtarët europianë, ishte në agjendë plani i zbatimit të propozimit europian për normalizimin e raporteve.

Deri më tani nuk ka informacione se çka u diskutua, por flitet se bisedimet kanë ngecur në çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe mungesën e nënshkrimeve. Megjithatë, kjo nuk është e konfirmuar.

Pas pak pritet të dalë në konferencë për media Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell dhe të jap detaje më të hollësishme.

Takimet në Ohër, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vucic, nisën në orën 10:30.

Fillimisht, Kurti dhe Vucic, zhvilluan takime veç e veç me ndërmjetësuesit europianë dhe më pas nisi takimi trepalësh, ku palët diskutuan për zbatimin e propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

Më herët gjatë ditës, takimi trepalësh u ndërpre për mbi një orë, po ashtu për shkak të një pauze.

Në pauzën e parë, ndërhyrje pati edhe emisari amerikan Gabriel Escobar, ku pati takime të veçanta me Kurtin dhe Vucicin.

Sipas burimeve të Gazeta Metro shefi i diplomacisë europiane, Josep Borrell ka anuluar fluturimin drejt Brukselit. /gazetametro.net

Borrell anuloi fluturimin, flitet që dialogu do të vazhdojë edhe nesër

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë