Loading…

Përputhja e barnave me ADN-në është ‘epoka e re e mjekësisë’

  • 13/05/2022 | 16:12

Përputhja e barnave me ADN-në është ‘epoka e re e mjekësisë’

Ne kemi teknologjinë për të filluar një epokë të re në mjekësi duke i përshtatur saktësisht barnat me kodin gjenetik të njerëzve, thotë një raport mjekësor.


Disa ilaçe janë plotësisht joefektive ose bëhen vdekjeprurëse për shkak të ndryshimeve delikate në mënyrën se si funksionojnë trupat tanë.

Shoqëria Britanike Farmakologjike dhe Kolegji Mbretëror i Mjekëve thonë se një test gjenetik mund të parashikojë se sa mirë funksionojnë barnat në trupin tuaj.

Testet mund të jenë të disponueshme në NHS vitin e ardhshëm, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Kodi juaj gjenetik ose ADN-ja është një manual udhëzimi për mënyrën se si funksionon trupi juaj. Fusha e përputhjes së barnave me ADN-në tuaj njihet si farmakogjenomikë.

Do ta kishte ndihmuar Jane Burns, nga Liverpooli, e cila humbi dy të tretat e lëkurës së saj kur reagoi keq ndaj një ilaçi të ri për epilepsinë.

Ajo iu nënshtrua karbamazepinës kur ishte 19 vjeç. Dy javë më vonë, ajo pati një skuqje dhe prindërit e saj e çuan në A&E kur ajo kishte një ethe të furishme dhe filloi të halucinacione.

Dëmtimi i lëkurës filloi mëngjesin tjetër. Jane i tha BBC-së: “Më kujtohet se u zgjova dhe isha i mbuluar me flluska, ishte si diçka nga një film horror, ishte sikur të kisha marrë flakë”.

Ilaçi i saj për epilepsinë shkaktoi sindromën Stevens-Johnson, e cila prek lëkurën dhe ka shumë më shumë gjasa të ndodhë tek njerëzit që lindin me mutacione specifike në kodin e tyre gjenetik.

Zonja Burns thotë se ishte “jashtëzakonisht, jashtëzakonisht me fat” dhe tha se mbështet testet farmakogjenomike.

“Nëse të shpëton jetën, atëherë është një gjë fantastike”.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë