Loading…

Përse balenat kërcejnë mbi ujë?

  • 04/01/2017 | 14:28

Përse balenat kërcejnë mbi ujë?

A keni menduar ndonjëherë arsyen e kërcimit të balenave mbi sipërfaqen e ujit herë pas here?Një studim nga “Marine Mammal Science” ka ardhur në përfundim se hedhjet që bëjnë balenat mbi ujë nuk janë rastësore, por forma komunikimi të tyre me balenat e tjera përreth.


Çdo lloj lëvizjeje e balenave shpjegohet nga shkencëtarët si forma specifike që përcjellin mesazhe të caktuara, shkruan gazetametro.net

Ngritja e bishtit, kërcimi me bark ose kurriz e lëvizje të ndryshme në ujë i ndihmojnë balenat që të komunikojnë me të ngjashmet e tyre për ndonjë rrezik të mundshëm ose një mesazh të caktuar që ato duan të përcjellin.

Megjithatë, nuk dihet qartësisht se çfarë duan të thonë balenat me sjelljet e tyre./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë