Loading…

Përse ceremonia e betimit të presidentëve amerikanë mbahet çdoherë me 20 janar

  • 19/01/2021 | 10:00

Përse ceremonia e betimit të presidentëve amerikanë mbahet çdoherë me 20 janar

Joe Biden dhe Kamala Harris do të bëjnë betimin si Presidenti i 46-të dhe Zëvendës Presidentja e 49’të e SHBA’ve, me 20 janar 2021. Kjo ka qenë data e betimit që nga viti 1937, kur Franklin D Roosevelt bëri betimin për mandatin e tij të dytë, transmeton Gazeta Metro.


Para vitit 1937, betimi bëhej më 4 Mars, një vit pas zgjedhjeve presidenciale, që do të thoshte që administrata e re mori përgjegjësinë katër deri në pesë muaj pas zgjedhjeve. Ndërsa kjo kohë u dha që Presidenti i ardhshëm të zgjidhte anëtarët e administratës së tij, kjo gjithashtu shkaktoi disa probleme.

Prandaj, në një përpjekje për të zvogëluar këtë boshllëk, Amendamenti i 20-të i Kushtetutës së SHBA u propozua dhe u miratua, dhe u ratifikua në 23 Janar 1933. Ndryshimi, i cili hyri në fuqi në tetor të atij viti, zhvendosi Ditën e Inaugurimit në 20 janar, ndërsa fiksoi edhe 3 janarin si datë për takimin e parë të Kongresit të ri.

Presidenti në detyrë dhe Nënkryetari vazhdojnë të mbajnë detyrën deri në 11:59:59 në 20 janar, pas së cilës pushteti kalon tek administrata e ardhshme. Shefi i Drejtësisë administron betimin për Presidentin dhe Zëvendës Presidentin e zgjedhur, megjithëse Kushtetuta nuk kërkon që Kryetari i Drejtësisë të kryejë këtë detyrë, transmeton Gazeta Metro.

Në rast se 20 janari bie të dielën, një betim privat zhvillohet atë ditë, pasuar nga një ceremoni publike më 21 janar. Ky ishte rasti në 2013 kur Barack Obama bëri betimin për një mandat të dytë dhe të fundit.

Masat e ngritura të sigurisë janë vendosur për Ditën e Përurimit 2021. Kjo është bërë për shkak të dhunës që shpërtheu në Kapitolin e SHBA në 6 janar ndërsa mbështetësit e Presidentit në largim Donald Trump u përleshën me policinë, kur Kongresi u mblodh për të certifikuar Biden dhe Harris si President dhe Zëvendës Presidente e zgjedhur. Pesë persona, përfshirë një polic, u vranë në përleshjet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë