Loading…

Përse tifozët e Manchester Cityt nuk po i blejnë biletat për Ligën e Kampionëve

  • 15/09/2021 | 11:12

Përse tifozët e Manchester Cityt nuk po i blejnë biletat për Ligën e Kampionëve

Të mërkurën në mbrëmje, Etihad Stadium do të jetë i mbushur në dy të tretat kur Manchester City të fillojë edicionin e ri në Ligën e Kampionëve kundër RB Leipzig.


Tre ditë më vonë (të shtunën), do të jetë afër kapacitetit të saj 53,500 ulësesh kur ata të presin Southamptonin, i cili gjendet vetëm dy pikë mbi zonën e rënies, në Ligën Premier.

Në teori, loja kundër Leipzig duhet të jetë një çështje më argëtuese dhe e vështirë, edhe nëse skuadra gjermane ka bërë një fillim zhgënjyes të sezonit që i ka parë ata të humbasin tre nga katër ndeshjet e tyre të para në Bundesligë.

Në fund të fundit, ata përfunduan vetëm të dytët pas kampionëve të përhershëm gjermanë Bayern Munich sezonin e kaluar.

Por, është Liga e Kampionëve që përkrahësit e Citizens në përgjithësi kanë tendencë të heqin dorë në muajt e parë të sezonit kur ndeshjet vijnë të ngjeshura dhe të shpejta, pavarësisht se mbetet pjesa e vetme e trofeut që mungon nga epoka e tyre e fundit e suksesshme, dhe më e kërkuar nga hierarkia e klubit.

Për tifozët në shtëpi që shikojnë në televizor, gara është një domosdoshmëri, me çdo ndeshje në dispozicion për t’u parë nga komoditeti i kolltukut të tyre. Për ata që marrin pjesë rregullisht në lojërat e Cityt, megjithatë, është ajo pa të cilën ata mund të jetojnë.

Do të ketë kritika nga disa anë, me shpifjet e zakonshme ‘Emptyhad’ që ka të ngjarë të mbushin përsëri afatet kohore në mediat sociale, por ndryshe nga shumë klube të tjera, tifozët e Cityt që shkojnë në ndeshje janë tërhequr nga një bazë tifozësh më e vogël, më besnike se disa nga rivalët e tyre, dhe ata janë akoma duke ndërtuar numrin e tifozëve të rastësishëm të cilët janë të lumtur të shkojnë në lojën e rastit dhe mirënjohës kur të krijohet një mundësi.

Shumica e turmës janë mbajtës të rregullt të biletave të sezonit dhe, në një kohë kur xhepat po goditen rëndë nga ndikimi financiar i pandemisë, nuk është e zbatueshme që të tjerët të marrin pjesë në çdo ndeshje.

Nga 35,000 mbajtësit e biletave të sezonit, rreth gjysma janë regjistruar për bileta të garantuara të kupës, me shumë që preferojnë të sigurojnë vendet e tyre në ndeshjet e Ligës Premier.

Ekziston gjithashtu një numër i konsiderueshëm i mbështetësve që ende nuk ndihen rehat duke u kthyer në stadium, me COVID-19 që ende ndikon në dëshirën e tyre për t’u kthyer në futboll mes shqetësimeve rreth transportit publik, si dhe duke qenë në mesin e një turme të madhe.

Rreth 2,500 mbajtësve të biletave të sezonit u është lejuar të shtyjnë vendimin e tyre për 12 muaj, me opsionin e kthimit në stadium në edicionin 2022-23, ndërsa klubi po i rishet ato bileta.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë