Loading…

Përsëri rritje të çmimeve të derivateve, kaq kushton një litër naftë

  • 12/09/2023 | 16:12

Përsëri rritje të çmimeve të derivateve, kaq kushton një litër naftë

Tashmë sërish janë rritur çmimet e derivateve në Kosovë. Gjatë ditës së sotme një litarë naftë është tregtuar deri 1.52 euro.


Ndërkaq, vendimi i fundit i Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë për caktimin e çmimit dhe masave tjera mbrojtëse të produkteve të naftës duket se nuk ka ndikuar fare për uljen e çmimeve.

Lidhur me këtë Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani ka treguar se këto ditë ka ngritje të çmimeve për karburantet.

Sipas Berjanit, çmimet e karburanteve janë përafërsisht këto: dizel 1.44 deri në 1.52 euro për një litër, benzina 1.44 deri 1.51 euro.

“Në këtë javë që shkoi kemi pas rritje të çmimit të derivateve në berëz dhe reduktim të prodhimit nga organizata prodhuese OPEC. Dhe kështu kemi pas një rritje të lehtë të çmimeve edhe në Kosovë”, theksoi ai.

Ai thekson se çmimi i derivateve për standardin e qytetarëve në Kosovës është i lartë.Sipas tij, çmimi real për qytetarët tonë kishte me qenë 1 euro për një litër naftë.

“Kjo nuk varet nga ne po as nga qeveria, çmimin e percakton berza dhe organizata prodhuese OPEC”.Megjithatë, ai thotë se në Kosovë çmimet janë më të lira se në rajon.

Çmimet:

Shqipëri: Dizelli 1.93 euro, benzina 1.91 euro

Serbia: Dizeli 1.69 euro, benzina 1.76 euro

Mali i Zi: Dizeli 1.59 euro, benzina 1.63 euro

Bosna dhe Hercegovina: Dizeli 1.50, benzina 1.49 euro

Kroaci: Dizeli 1.59, benzina 1.60 euro

Slloveni: Dizeli 1.66, benzina 1.65 euro

Maqedonia Veriore: Dizeli 1.35 euro, benzina 1.42 euro/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë