Loading…

Përurohen punimet për rehabilitimin e fabrikës së ujit në Badoc

  • 09/03/2017 | 08:32

Përurohen punimet për rehabilitimin e fabrikës së ujit në Badoc

Kompania e Ujësjellësit Rajonal ”Prishtina” ka bërët të ditur se sot do të bëj përurimin e punimeve për rehabilitimin e Fabrikës për përpunimin e ujit të pijshëm në Badoc.


Rehabilitimi i Fabrikës në Badoc është investim i perfshirë në Fazën e II-të  të investimeve , në vlerë prej 17 milon euro, prej tyre 11 milion euro grant nga Komisioni Evropian dhe 6 milion euro kredi e butë si vazhdimësi e fazes së I-rë të investimeve

Faza e parë përfshinë rehabilitimin e rrjetit primar, sekondar dhe terciar të rrjetit të ujit të pijshëm, rehabilitimin e kolektorëve kryesorë dhe sekondar të ujërave të zeza, rehabilitimin e Fabrikës së përpunimit të ujit në Badoc dhe Tubacioni magjistral nga Penda deri te Stacioni i Pompave ne Badoc dhe mbrojtja e burimeve të ujit në liqenin e Batllavës dhe Badocit,

Kjo fazë  ka filluar së implementuari në teren më 7 prill 2014 dhe si e tillë po përfundonë në ditën e sotme, për deri sa Faza e III-të e investimeve që përfshinë investimin në Fabrikën e re të  ujit të pijshëm në Shkabaj në vlerë prej 35 milion euro, do të përfundojë në pjesën e dytë të muajit Mars.

Rehabilitimi i Fabrikës për përpunimin e ujit në Badoc do të ketë efekt pozitiv në perforcimin e kapaciteteve për furnizim me ujë të pijshëm për konsumatorët që furnizohen nga liqeni i  Badocit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë