Loading…

Pesë kujtime të shkruara nga të mbijetuarit e holokaustit dhe familjet e tyre që duhen lexuar patjetër

  • 07/07/2020 | 15:59

Pesë kujtime të shkruara nga të mbijetuarit e holokaustit dhe familjet e tyre që duhen lexuar patjetër

Ka periudha në histori që ripërcaktojnë atë që mund të imagjinohet. Këto kujtime të gjalla, të paharruara dhe të sinqerta përfshijnë konceptet e përkujtimit dhe humbjes, vullnetin për të mbijetuar përballë shkatërrimit dhe ekstremet e vetë njerëzimit dhe çnjerëzimit tonë.

Si kujtime, ata luftojnë për të përcjellë atë që nuk mund të kapet thjesht duke gjetur zemrën e përvojës personale dhe duke luftuar dokumentimin jopersonal të një ngjarje depersonalizuese.

“Zgjedhje” nga Edith Eva Eger

Një bestseller i New York Times, fitues i çmimeve, ky libër detajon udhëtimin frymëzues të mbijetesës së Edith Egerg dhe procesin e shërimit të saj gjatë gjithë jetës. Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, Edith u dërgua në Aushvic, ku prindërit e saj u vranë. Pas çlirimit të kampit në 1945, një ushtar e tërhoqi Edie-n nga një grumbull kufomash. Në vitet në vijim, Edie luftoi me fajin e të mbijetuarit dhe vetëm filloi të falte veten pasi rishikoi Aushvicin dekada më vonë. Ndërsa Eger mediton në psikologjinë pas udhëtimit të saj, ajo ndan tregimet e të mbijetuarve të tjerë që ajo ka ndihmuar që të shërohen.

“Treni im drejt lirisë” nga Ivan A. Backer

Në maj 1939, dhjetë vjeçari Ivan Backer hipi në një nga trenat e fundit  Kindertransport jashtë Çekosllovakisë, i vendosur për në Mbretërinë e Bashkuar. Nga kjo arratisje e rrezikshme, Ivan vazhdoi të kalonte vitet e shkollës së tij të konviktit në Angli dhe më pas udhëtoi për në Amerikë në 1944. Në vitet që pasuan, Ivan u bë një prift humanitar dhe episkopal me çmime të fituara, i cili vazhdoi të merrej me pyetjen se pse ai ishte  kursyer nga Holokausti. Në këtë libër, përralla e paharrueshme e Backer-it është bashkuar me kontekste të tjera historike dhe duke treguar llogari të personit të parë nga familja e tij.

“Ata nuk do të më kenë” nga Jean Hélion

Para luftës, Jean Hélion ishte një piktor francez që ndihmoi në formimin e themeleve të artit modern. Por, si shumë në brezin e tij,  jeta dhe e ardhmja e tij riorganizohet nga lufta, në të cilën ai u bë një ushtar. Pasi toga e Hélion u kap nga ushtria gjermane, ai u dërgua në një kamp të fortë, të burgosur të luftës. Në kujtimin e tij të bujshëm, më të shitur, ai detajon jo vetëm surrealizmin e jetës brenda kampit, por aventurën e pabesueshme, shpërthyese të arratisjes së tij nga nazistët.

“Natë” nga Elie Wiesel

Një pjesë themelore e letërsisë së holokaustit, “Natë” është kujtimi i zhytur në mendime brutale  nga  laureati i Nobelit, Elie Wiesel. Me një precizion të pashmangshëm, Wiesel rrëfen kohën e tij si i ri në kampet e vdekjes naziste, duke prodhuar një portret të tmerreve të natës që u bënë në jetën e përditshme. Sidoqoftë, formimi i shtratit poshtë rrëfimit, janë pyetjet filozofike dhe ekzistenciale që ndjekin përvojat personale dhe kujtimet historike të holokaustit: Si ndodhi kjo? Çfarë lloj njerëzimit mund të ketë prodhuar këtë vuajtje? Dhe kush duhet të ishim për të mbijetuar?

“Premtimi i Rena-s” nga Rena Kornreich Gelissen & Heather Dune Macadam

Një dëshmi për lidhjet midis grave, ky libër tregon historinë e jetës së dy motrave së bashku në kampet e vdekjes naziste. Rena Kornreich, pasi u dërgua në Aushvic në transportin e parë hebre, u lidh përsëri me motrën e saj Danka dhe është e vendosur të respektojë premtimin ndaj nënës së saj për të mbrojtur motrën e saj. Është ky premtim dhe lidhja e tyre që e mban Rën të kalojë në çnjerëzim të paimagjinueshëm. Ndërsa biografia fokusohet në lidhjen mes motrave, ajo gjithashtu nderon nganjëherë rrufeshëm, por gjithmonë jetën për të shpëtuar  lidhjen  që  mund të  formojnë në një çast në mes të huajt gjatë kohës së pamendueshme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë