Loading…

Pesë librat e jashtëzakonshëm të autorit legjendar James Lee Burke

  • 24/09/2020 | 20:17

Pesë librat e jashtëzakonshëm të autorit legjendar James Lee Burke

Gushti i vitit 2020 shënoi botimin e librit të dyzetë të James Lee Burke, dhe nëse kurrë më parë nuk keni lexuar historitë e këtij autori legjendar, duhet t’i lexoni patjetër. Romanet e Burke janë xhevahire arratisëse, duke transportuar lexuesit në rajone shumëngjyrëshe të vendit dhe duke kapërcyer zhanrin e krimit në të cilin ai shpesh shkruan për të ofruar njohuri të mençura mbi natyrën e njerëzimit si dhe vëzhgime sociologjike që mund të merren vetëm nga monitorimi i evolucionit të kombit tonë për dekada nga autori.


Burke nxjerr kompleksitetet në bashkësi dhe individë për të kapur mënyrën se si njerëzit mund të gabojnë kaq shumë – si veprimtari kriminale dhe korrupsion – dhe të sillen aq drejtë, si në angazhimet e tyre për dashuri dhe besim. Pavarësisht se cilin roman të James Lee Burke vendosni të merrni (shumë nga seritë e përsëritura mund të lexohen si të pavarura) sigurisht që do të jeni të kënaqur,por nëse nuk dini nga të filloni, këtu janë disa nga të preferuarat tona.

“Shiu neon”

Romani ndjek Dave  Robicheaux , një detektiv të New Orleans, pasi ai heton vrasjen e një prostitutë të re, trupi i të cilës është  zbuluar në Bayou. Teksa Robicheaux  zbulon lidhjet me krimin e organizuar, trafikantët drogës dhe tregtarët e armëve, ai gjithashtu bëhet objektiv i shokëve detektivë të cilët punojnë aktivisht për të mbajtur të vërtetën e fshehur.

“Udhëtim i huaj”

Kriminelët legjendar Bonnie dhe Clyde bëjnë një paraqitje herët në këtë epikë tronditëse historike, kur  gjashtëmbëdhjetë vjeçari  Weldon Holland  kap një vështrim të shkurtër të  dyshes  dinamike pas një prej grabitjeve të tyre famëkeqe. Vite më vonë ,  ndërsa Weldon lufton në Luftën e Dytë Botërore, kujtimi i  Bonnie Parker ende e ndjek atë edhe kur ai dashurohet dhe martohet me një rob të bukur të luftës. Çifti kthehet në Teksas dhe Weldon, së bashku me  një  një mik të ushtrisë të kthyer në partner biznesi, takohet me një grabitqar të naftës të dëshpëruar për të mbrojtur interesat e tij.

“Të Burgosurit e Qiellit”

Pasi u tërhoq nga forca dhe  la  sprovat dhe tundimet e New Orleans  pas, Dave  Robicheaux  po shijon një jetë më të qetë me gruan e tij,  Annie. Pastaj një aeroplan bie  në Gjirin  afër   shtëpisë së tyre, Dave dhe Annie shpëtojnë një vajzë të re nga mbeturinat. Ata e birësojnë atë, duke krijuar më në fund familjen e lumtur që ata gjithmonë kanë dëshiruar, por pas pak kohe e kuptojnë  që  mbijetesa e saj shkakton një reagim zinxhir që përfshin  një mbret vendas të drogës  dhe  agjentë qeveritarë, duke i vendosur të gjithë në rrezik.

“Boogie i humbur i rikthimit”

Nominuar për Çmimin Pulitzer, romani debutues Burke-së pason një veteran i luftës koreane  dhe këngëtar e cila sapo ka përfunduar një dënim në burgun e Luizianas. Duke shpresuar për një propozim të pastër, ai ndjek një  shok të liruar me kusht në fermën e familjes së ish-të dënuarit në Montana, por sapo arrin atje, tragjedia dhe mosmarrëveshjet lokale të çojnë  në rezultate më pak se të qeta.

“Një katedrale private”

Problemi gjithmonë duket se e gjen Dave  Robicheaux , dhe këtë herë e gjen atë të kapur në një nga rivalitetet më të vjetra dhe më të përgjakshme të familjes në  Luiziana dhe trashëgimtarët e tyre më të rinj të cilët kanë rënë në dashuri papritur. Në mes të  kësaj romance të ndaluar, një baba është i zemëruar në përfshirjen e Dave dhe komploton kundër tij. Duke përzier me ekspertizë krimin, romancën, mitologjinë, tmerrin dhe trillimet shkencore, libri i dyzetë i James Lee Burke është  në fund të fundit një mrekulli për fuqinë që konsumon, dashurinë që pushton të gjithë.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë