Loading…

Pesë nga veprat më të mëdha letrare të shkruara ndonjëherë

  • 12/10/2020 | 23:12

Pesë nga veprat më të mëdha letrare të shkruara ndonjëherë

Kritikët letrarë, historianët, lexuesit e etur dhe madje edhe lexuesit e rastësishëm do të kenë të gjithë mendime të ndryshme se cili është me të vërtetë “libri më i madh i shkruar ndonjëherë”. A është një roman me gjuhë të bukur, tërheqëse e figurative? Apo një me realizëm të guximshëm? Një roman që ka pasur një ndikim të jashtëzakonshëm shoqëror? Apo një që ka prekur më hollësisht botën?

Këtu është një listë me pesë romane që, për arsye të ndryshme, janë konsideruar disa nga veprat më të mëdha të letërsisë të shkruara ndonjëherë.

“Anna Karenina” nga Leo Tolstoy

Secili tifoz i tregimeve që përfshijnë tema si tradhëtia bashkëshortore, lojërat e fatit, komplotet e martesës dhe, pra, feudalizmi rus, do ta vendoste menjëherë Anna Karenina në kulmin e listës së tyre të “romaneve më të mëdha”. Dhe është pikërisht renditja që botimet si revista Time kanë dhënë romanin që kur u botua në tërësi në 1878. Shkruar nga romancieri rus Leo Tolstoy, vepra tetë pjesëshe e trillimit tregon historinë e dy personazheve kryesore: një shtëpiake tragjike, e zhgënjyer, Anna titullare, e cila vrapon me të dashurin e saj të ri, dhe një pronar të tokës të quajtur Konstantin Levin, i cili lufton në besim dhe filozofi. Tolstoy formon së bashku diskutime të zhytura në lidhje me dashurinë, dhimbjen dhe familjen në shoqërinë ruse me një kast personash të konsiderueshëm për njerëzimin e tyre realist. Romani ishte veçanërisht revolucionar në trajtimin e tij ndaj grave, duke përshkruar paragjykime dhe vështirësitë sociale të kohës me emocione të gjalla.

“To kill a mockingbird” nga Lee Harper

Harper Lee , që besohet të jetë një nga autorët më me ndikim që ka ekzistuar ndonjëherë. Ky roman i saj u botua në  vitin 1960 dhe u bë një klasik i menjëhershëm i letërsisë. Romani shqyrton racizmin në Jugun Amerikan përmes syve të gjerë të pafajshëm të një vajze të re të zgjuar të quajtur Jean Louise (“Scout”) Finch. Personazhet e saj ikonikë, më së shumti avokati dhe babai simpatik dhe i drejtë, Atticus Finch, shërbyen si modele rolesh dhe ndryshuan perspektivat në Shtetet e Bashkuara në një kohë kur tensionet në lidhje me racën ishin të larta. Romani fitoi një çmim Pulitzer në vitin 1961 dhe vitin tjetër u bë në një film fitues i Akademisë , duke i dhënë historisë dhe personazheve të saj jetën dhe ndikimin e mëtutjeshëm mbi sferën sociale amerikane.

“Gatsby i madh” nga F. Scott Fitzgerald

Ky roman dallohet si një nga tekstet më të mëdha për t’i prezantuar studentët me artin e leximit të letërsisë në mënyrë kritike (që do të thotë se mund ta keni lexuar në shkollë). Romani rrëfehet nga këndvështrimi i një të riu të quajtur Nick Carraway i cili së fundmi është zhvendosur në New York City dhe është i miqësuar nga fqinji i tij ekscentrik e të pasur, me origjinë misterioze, Jay Gatsby. “Gatsby i madh” ofron një vështrim të brendshëm në epokën e Xhazit të viteve 1920 në historinë e Shteteve të Bashkuara, ndërsa në të njëjtën kohë kritikon idenë e “ëndrrës Amerikane”. Ndoshta aspekti më i famshëm i romanit është arti i tij i mbulimit – një fytyrë shpuese e parashikuar mbi një qiell të errët blu të natës dhe dritat nga një peizazh i qytetit – një imazh që gjithashtu gjendet, në një konfigurim paksa të ndryshëm, brenda vetë tekstit si çelës simbol.

“Njëqind vjet vetmi” nga Gabriel García Márquez

Autori i ndjerë kolumbian, Gabriel García Márquez botoi veprën e tij më të famshme, “Njëqind vjet vetmi” në vitin 1967. Romani tregon historinë e shtatë brezave të familjes Buendía dhe ndjek themelimin e qytetit të tyre Macondo deri në shkatërrimin e tij së bashku me të fundit të pasardhësve të familjes. Në formë fantastike, romani eksploron zhanrin e realizmit magjik duke theksuar natyrën e jashtëzakonshme të gjërave të zakonshme ndërsa gjërat mistike tregohen si të jenë të zakonshme. Márquez thekson mbizotërimin dhe fuqinë e mitit në historinë përkatëse dhe kulturën e Amerikës Latine. Romani fitoi shumë çmime për Márquez-in, duke i dhënë rrugën drejt nderit të tij eventual të çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1982 për të gjithë trupin e tij të punës, nga të cilat “Njëqind vjet vetmi” shpesh vlerësohet si më triumfuesja e tij.

“Një pasazh në Indi” nga EM Forster

EM Forster shkroi romanin e tij “Një pasazh në Indi” pas udhëtimeve të shumta në vend gjatë gjithë jetës së tij të hershme. Libri u botua në vitin 1924 dhe ndjek një doktor musliman indian të quajtur Aziz dhe marrëdhëniet e tij me një profesor anglez, Cyril Fielding dhe një mësues të shkollës angleze të quajtur Adela Quested. Kur Adela beson se Aziz e ka sulmuar atë ndërsa ishte në një udhëtim në shpellat Marabar afër qytetit imagjinar të Chandrapore, ku është vendosur historia, rriten tensionet midis komunitetit Indian dhe komunitetit kolonial britanik. Mundësia e miqësisë dhe lidhjes midis anglezëve dhe indianëve, pavarësisht dallimeve të tyre kulturore dhe tensioneve perandorake, është eksploruar në konflikt. Përshkrimet shumëngjyrëshe të romanit për natyrën, peizazhin e Indisë dhe fuqinë figurative që ato jepen brenda tekstit e solidarizojnë atë si një punë të shkëlqyer të trillimeve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë