Loading…

Pesë rastet ku ju tregojnë sytë që diçka nuk është në rregull me shëndetin

  • 07/07/2020 | 15:37

Pesë rastet ku ju tregojnë sytë që diçka nuk është në rregull me shëndetin

Trupi ynë na jep shenja të ndryshme të cilat zbulojnë gjendjen tonë shëndetësore Sytë tanë na tregojnë shumëçka – ky organ i ndjeshëm në mënyra të ndryshme na bën me dije që diçka nuk është mirë te ne.


Jeni shumë nën stres

Nëse përnjëherë fillojnë më shpesh se zakonisht t’ju dridhen qerpikët, kjo mund të thotë që jeni nën stres shumë të madh. Dridhjen e kapakëve të syrit mund ta shkaktojë edhe mungesa magnezit.
Qëndroni shumë gjatë në diell

Tani është dimër dhe ka pak diell, mirëpo sa për t’ju informuar për të ardhmen: Nëse në tambël shfaqet një gungë e vogël, kjo mund të jetë degjenerim jo i dëmshëm i indeve (pinguecula). Fajtor për këtë janë rrezet-UV. Syzet e mira për mbrojtje nga dielli këtë gjë mund lehtë ta pengojnë.

Nivel shumë i lartë i kolesterinës

Rreth irisit – pas të bardhës së syrit bëhet një unazë e bardhë-e verdhemët. Është plotë yndyrë dhe tregon çrregullimin e ndryshimit të yndyrës. Yndyra e tepërt në gjak është e rrezikshme, prandaj lidhet me rrezikun nga infarkti.

Keni probleme me organe të caktuara

Ngjyra e verdhë e syve kryesisht është shenjë e problemeve me tëmblin dhe mëlçinë. Ka rrezik të sëmureni edhe nga verdhëza, por të keni edhe pengesa në metabolizëm.

Jeni shumë të tendosur

Nëse ju kanë pëlcitur kapilarët e syve, mos bëni menjëherë panik. Sipas rregullit, kjo skuqje zhduket brenda dy javësh. Gjakun në sy mund ta shkaktojë edhe tendosja e madhe e trupit apo shtypja e lartë e gjakut, që krijohet me rastin e teshtitjes apo kollitjes – dhe atëherë pëlcasin kapilarët e ndjeshëm.

Nëse shpesh pëlcasin dhe nuk pushojnë, mund të jetë shenjë e sëmundjes së metabolizmit, glaukomës apo pengesave në rastin e ngjizjes së gjakut.

Shikoni keq

Nëse “ngadalë, por sigurt” filloni të shikoni më dobët ambientin përreth vetes, kjo mund të jetë shenjë që ju janë të domosdoshme syzet. Mirëpo, dobësimi i shikimit mund të jetë simptomë e diabetit.

Për çdo rast, kërkoni ndihmën e mjekut.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë