Loading…

Pesë rekomandime të frikshme nga një autore bestseller e horrorit

  • 27/07/2020 | 16:10

Pesë rekomandime të frikshme nga një autore bestseller e horrorit

Kur pyetni një autore bestseller të horrorit për rekomandime, përgatituni të frikësoheni! Ania Ahlborn, autore bestseller e horrorit, ndau librat e saj të preferuar dhe ne i kemi mbledhur ato më poshtë.

Ajo liston këto pesë libra si të preferuarit e saj në zhanrin horror:

“Gratë e Stepfordit” nga Ira Levin

Për Joanna, Walter dhe fëmijët e tyre, lëvizja në Stepfordin e bukur duket pothuajse shumë e mirë për të qenë e vërtetë – dhe është ashtu. Pas fasadës idilike të qytetit qëndron një sekret i tmerrshëm, aq i copëtuar, saqë askush që e ndesh nuk do të jetë kurrë i njëjti. Në të njëjtën kohë, është  një kryevepër e pezullimit psikologjik dhe një koment i egër për një shoqëri të drejtuar nga media që vlerëson ndjekjen e rinisë dhe bukurisë me çdo kusht.

“Më lejo të hyj brenda” nga John Ajvide Lindqvist

Ëhtë vjeshta e vitit 1981 kur trupi i një adoleshenti gjendet në një periferi suedeze, të zbrazur nga gjaku, vrasja që përflitet se është pjesë e një vrasjeje rituale. Dymbëdhjetë vjeçari Oskar shpreson se ka ardhur hakmarrja për ngacmimin që ai duron në shkollë. Por vrasja nuk është gjëja më e rëndësishme në mendjen e tij. Në vend të kësaj, ai është inatosur me vajzën e re që e ka fqinje, e cila del vetëm natën. . .

“Kuti në formë zemre” nga Joe Hill

Romani i parë  i frikshëm i Joe Hill jep një terror të mirë të modës së vjetër të lëkurës, kur një yll i vjetër i rokut është i përndjekur nga një fantazmë që ai bleu në internet. (Tifozët e Stephen King shënojnë: Joe Hill është një nga djemtë e tij.)

“Kafsha më e rrezikshme nga të gjitha” nga Gary L. Stewart

Kur Gary L. Stewart vendosi të kërkonte për babanë e tij biologjik në moshën tridhjetë e nëntë vjeç, ai kurrë nuk e imagjinoi se do të gjente prova përfundimtare që identifikojnë babanë e tij si Vrasësi Zodiak. Ky është krim i vërtetë në të mirë të tij, si dhe një kujtim i bujshëm dhe i fuqishëm.

“Carrie” nga Stephen King

Carrie White mund të ketë qenë pa modë dhe jopopullore, por përballë një poshtërimi të padurueshëm, dhurata e saj e telepatisë është kthyer në një armë tmerri dhe shkatërrimi që shokët e saj të klasës nuk do ta harrojnë kurrë. Terrori i romanit të parë legjendar të debutimit të Stephen King bën një ngacmim pa kohë.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë