Loading…

Pesë romane për ata që duan konspiracionin dhe gjërat e mbinatyrshme

  • 27/07/2020 | 21:12

Pesë romane për ata që duan konspiracionin dhe gjërat e mbinatyrshme

Disa lexues preferojnë të lexojnë për gjëra që do t’i lumturonin, romane me histori dashurie, në të cilat e mira gjithmonë triumfon. Disa të tjerë preferojnë ata më të frikshëm, që kanë personazhe që parashikojnë fundin e botës apo luftojnë me gjëra të këqija, por që kanë fuqi mbinatyrore.

Nëse bëni pjesë në këta të fundit, këto janë romanet e duhura për ju:

“Psikopati amerikan” nga Bret Easton Ellis

Patrick Bateman, i ri, i pashëm dhe i arsimuar, fiton pasurinë e tij në Wall Street për ditë ndërsa kalonte netët e tij duke shprehur vetveten e tij të vërtetë përmes torturave dhe vrasjeve. Në këtë portret të ditës moderne, Bateman parafytyron një tmerr apokaliptik që asnjë shoqëri nuk mund ta duronte.

“Eksorcisti” nga William Peter Blatty

Një nënë e dëshpëruar dhe dy priftërinj luftojnë për të çliruar shpirtin e një vajze të vogël nga një entitet i fuqishëm mbinatyror, i keqdashjes dhe së keqes. Një vepër e jashtëzakonshme klasike e besimit dhe e pezullimit paranormal të errët që konsiderohet gjerësisht romani më i tmerrshëm i shkruar ndonjëherë.

“Intervistë me Vampirën” nga Anne Rice

Këtu janë rrëfimet e një vampiri. Hipnotike, tronditëse dhe tronditëse-erotike, ky është një roman me një bukuri mahnitëse dhe forcë befasuese – një histori rreziku dhe ikjeje, dashurie dhe humbjeje, pezullimi dhe zgjidhjeje dhe të fuqisë së jashtëzakonshme të shqisave.

“Shpirtrat e humbur” nga Poppy Z. Brite

Në kërkim të mishit të ri, të butë dhe të etur për gjak, tre vampira të bukura: Molochai, Twig dhe Zillah – ndjekin vampirët e tjerë, Nothing dhe Ann, në një udhëtim të çmendur, të paligjshëm në jug në New Orleans.

“Drakula” nga Bram Stoker

Gjatë një vizite pune në kështjellën e kontit Dracula në Transilvani, Jonathan Harker, një avokat i ri anglez, sulmohet nga tre gra fantastike, vëzhgon shndërrimin e kontit nga forma njerëzore në formën e lakuriqit dhe zbulon plagët në qafën e tij.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë