Loading…

Peshkatarët japonezë i kërkojnë qeverisë të mos lëshojë ujin Fukushima në oqean

  • 21/10/2020 | 17:08

Peshkatarët japonezë i kërkojnë qeverisë të mos lëshojë ujin Fukushima në oqean

Përfaqësuesit japonezë të industrisë së peshkut të enjten i kërkuan qeverisë të mos lejojë lëshimin në det të ujit të ndotur nga uzina bërthamore e Fukushima, duke thënë se kjo do të zhbëjë vite të punës për të rikthyer reputacionin e tyre. Transmeton Gazeta Metro


Tokyo Electric ka mbledhur më shumë se një milion tonë ujë të ndotur që kur uzina u gjymtua nga një tërmet dhe tsunami në vitin 2011.
Uji është depozituar në depozita të mëdha që grumbullojnë ujin për të gjithë vendin, thotë se do të mbarojë dhoma e magazinimit deri në 2022.

Presidenti i kompanis, JF Zengyoren thotë se kjo është një federatë mbarëkombëtare e kooperativave të peshkimit në Japoni.
Në fillim të këtij viti, një panel ekspertësh që këshillojnë qeverinë Japoneze për asgjësimin e ujit radioaktiv nga uzina e shkatërruar Fukushima, rekomandoi lëshimin e tij në oqean.

Ministria e industrisë japoneze, e cila ka dëgjuar pikëpamje që nga prilli, ftoi përfaqësuesit e peshkimit në një raund të shtatë të seancave të tilla.

“Ne kundërshtojmë me forcë një lëshim të ujit të ndotur në oqean pasi do të shkaktojë qartë dëm të reputacionit,” tha Toshihito Ono, kreu i tregtarëve me shumicë dhe përpunuesve të peshkut në prefekturën Fukushima.

Çdo lëshim mund të nxisë vendet e tjera të forcojnë kufizimet në importet e produkteve të peshkimit japonez, duke përmbysur një prirje të fundit drejt lehtësimit, tha Kishi i JF Zengyoren.

Të dy përfaqësuesit nuk paraqitën alternativa, por Kishi i kërkoi qeverisë të merrte parasysh më tej dhe të merrte sa më shumë informacion para se të merrte vendimin e saj.
Kiyoshi Ejima, ministri i shtetit i ekonomisë, tregtisë dhe industrisë, tha se qeveria do të marrë parasysh pikëpamjet e tyre dhe do të marrë një vendim të përgjegjshëm.
“Ne duhet të marrim një vendim sa më shpejt të jetë e mundur pasi kjo është një çështje e përparësisë kryesore,” u tha ai gazetarëve pas takimit, por nuk dha asnjë afat kohor. Transmeton gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë