Loading…

Peshku 100 kilogram ‘godet’ plazhin

  • 21/07/2021 | 16:58

Peshku 100 kilogram ‘godet’ plazhin

Temperaturat e nxehta rekord nuk janë e vetmja dukuri tropikale që duket se goditi shtetin Kastor. Anëtarët e plazhit në Oregon u shtangën pasi zbuluan një peshk ekzotik të egër 100 kile në bregun e rajonit veriperëndimor të shtetit.


“Një peshk i madh, i rrallë në Bregun e Oregonit, u gjet në Sunset Beach këtë mëngjes,” shkroi Akuariumi Seaside në një postim tashmë viral në Facebook, së bashku me disa fotografi të finit të gjatë 3 metra e gjysmë.

Për fat të mirë, punonjësit e akuariumit ishin në gjendje të përgjigjeshin shpejt dhe të rimerrnin ekzemplarët e ngordhur para se zogjtë të arrinin tek ajo.

Ata më pas transportuan gjetjen e pazakontë në akuariumin ku “njerëzit ishin të inkurajuar të vinin dhe të hidhnin një sy të këtij peshku të bukur por me pamje të çuditshme”.

Me shpresën për të përdorur Opah si një mjet arsimor, akuariumi po ruan krijesën shumëngjyrëshe në një frigorifer të madh derisa të fillojë viti shkollor, ku një shkollë me fat do të ndihmojë për ta zbërthyer atë.

Peshku me pamje të shkëlqyeshme është identifikuar si një Opah ose peshk hëne, një specie pelagjike e peshkut që banon në ujërat tropikale dhe të butë, ku ushqehet me krill dhe kallamar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë