Loading…

Peshku i supermaketit: 6 ushqimet që janë më të këqija se cigarja

  • 04/05/2021 | 22:06

Peshku i supermaketit: 6 ushqimet që janë më të këqija se cigarja

Disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë të quajtura të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin, shkruan Gazeta Metro.


Edhe pse janë të pasura me lëndë ushqyese, disa nga ushqimet më poshtë janë më të këqija se cigarja:

1. Sushi

Sushi në vetvete nuk është e dëmshme. Sidoqoftë, janë përbërësit e ndryshëm në sushi që shkaktojnë problemin kryesor. Shumë sushi përmbajnë majonezë, krem djathi, salca dhe produkte të tjera të cilat të gjitha bashkë ju japin shumë kalori.

2. Peshku i supermarketit

Fatkeqësisht peshqit që blejmë në supermarkete zakonisht nuk vijnë nga oqeani, por nga rezervati. Prandaj, jo vetëm që atyre u mungojnë ushqyes të shëndetshëm, por ato përmbajnë gjithashtu aditivë kimikë që fermerët i përdorin për t’i bërë ato të rriten më shpejt.

3. Ushqimet pa yndyrë

Këtë periudhë ekspertët rekomandojnë të zgjedhin produkte të qumështit që janë të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme, si gjizë ose kos, të cilat nuk përmbajnë asnjë sheqer të përpunuar.

4. Buka e bardhë

Buka e bardhë është një produkt tjetër i bërë nga kokrra të rafinuara që i mungojnë ushqyesit dhe fibrat e shëndetshme. Ndërsa fibrat kontribuojnë në një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

5. Pijet me sheqer

Sheqeri i shtuar është një nga përbërësit më të këqij në dietën moderne. Sidoqoftë, disa burime sheqeri janë më të këqija se të tjerët, dhe pijet me sheqer janë veçanërisht të dëmshme.

Kur pini kalori të lëngshme, truri juaj nuk duket se i regjistron ato si ushqim. Kështu, ju mund të përfundoni në mënyrë drastike konsumimin tuaj të përgjithshëm të kalorive (1, 2, 3).

6. Pastat

Shumica e pastave, biskotave dhe ëmbëlsirave janë jo të shëndetshme nëse hahen shumë.

Versionet e paketuara zakonisht bëhen me sheqer të rafinuar, miell gruri të rafinuar dhe yndyrna të shtuara. Shkurtimi, i cili mund të jetë i lartë në yndyrna jo të shëndetshme, shtohet ndonjëherë.

Këto trajtime mund të jenë të shijshme, por ato nuk kanë pothuajse asnjë lëndë ushqyese thelbësore, kalori të bollshme dhe shumë konservues./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë