Loading…

Petkovic: Kurti nuk mund të vijë para Vucicit me një listë dëshirash

  • 05/05/2021 | 16:40

Petkovic: Kurti nuk mund të vijë para Vucicit me një listë dëshirash

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq është ankuar se politikanët e Kosovës “po i shkelin të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani në mënyrën më të pamëshirshme të mundshme”.


“Zgjidhjet e imponuara dhe ultimatumet që po vijnë nga Prishtina sot janë një tjetër konfirmim në një seri se politikanët shqiptarë nuk duan dialog të vërtetë, por po përpiqen ta sabotojnë atë në të gjitha mënyrat e mundshme”, u shpreh Petkoviq.

Ai foli edhe për parimet e Kosovës për dialogun, të cilat sot në Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme i theksoi zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, transmeton Gazeta Express.

“Nëse Albin Kurti mendon se do të vijë në Bruksel me një listë të tillë të kërkesave para presidentit Aleksandar Vuçiq, atëherë ai padyshim që nuk ka kuptuar asgjë, ose thjesht bën sikur nuk e kupton, sepse nuk ka asgjë nga presioni mbi Beograd”, tha Petkoviq.

Ai përsëriti se Beogradi është i përkushtuar për dialog me besimin për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme politikisht përmes kompromisit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë