Loading…

Petkovic thotë se nesër Vucic takon sekretarin e NATO’s: Policia e Kosovës planifikoi pushtimin e veriut

  • 01/08/2022 | 17:15

Petkovic thotë se nesër Vucic takon sekretarin e NATO’s: Policia e Kosovës planifikoi pushtimin e veriut

“Agonia dhe kriza dyditore në atë që na shtyu Albin Kurti tregon shkallën e militantizmit të atij njeriu dhe të rrezikshëm që është ai. Sidomos me vendimin për shtyrjen e afatit për lëshimin e dokumenteve”, tha të hënën drejtori i Zyrës së ashtuquajtur për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq.


Ai po ashtu ka theksuar se “mbrëmë ishim në prag të rëndë të një konflikti”. Ai bëri të ditur se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq nesër do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, raporton Danas.

“Mbrëmë ishim në prag të konflikteve serioze”, tha Petkoviq dhe shtoi se plani ishte që forcat speciale të Kosovës të pushtonin veriun e Kosovës.

“Të gjithë e pamë se me vendimin e Prishtinës për shtyrjen e vendimit, sa më shumë që Albin Kurti duke akuzuar Beogradin se dëshiron të destabilizojë Ballkanin Perëndimor”, tha ai.

“Do të mjaftonte që Kurti të tërhiqte vendimin dhe ne t’i ktheheshim normalizimit dhe paqes”, u shpreh ai.

Ai ftoi QUINT-in që të monitorojë situatën për një periudhë të gjatë. “Le të kthehemi në Bruksel për të biseduar dhe për të gjetur një zgjidhje kompromisi”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë