Loading…

Pezullohen zgjedhjet presidenciale te FC Barcelona shkaku i pandemisë

  • 15/01/2021 | 15:23

Pezullohen zgjedhjet presidenciale te FC Barcelona shkaku i pandemisë

Zgjedhjet për president në klubin e Barcelonës, të cilat ishin planifikuar të mbahen me datë 24 janar, janë shtyrë në një afat të pacaktuar, për shkak të situatës së vështirë të krijuar nga pandemia COVID-19. Këtë të premte, 15 janar, Qeveria Katalunase dhe FC Barcelona kanë zhvilluar një takim pune virtual për të adresuar mbajtjen e zgjedhjeve për President dhe Bordin e Drejtorëve të njësisë sportive në kontekstin e pandemisë Covid-19.


Gjatë takimit, Qeveria i ka përcjellë klubit se situata aktuale epidemiologjike nuk bën të mundur autorizimin e lëvizjes jashtë komunës për anëtarët që nuk kanë një qendër votimi në komunën e tyre më 24 janar.

Nga ana e tij, klubi ka deklaruar pamundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve në datën e planifikuar për shkak të kufizimeve të lëvizjes të dekretuara nga Qeveria Katalunase në kontekstin aktual të pandemisë, prandaj data e zgjedhjeve duhet të vonohet.


Në këtë kuptim, klubi i ka kërkuar qeverisë katalunase të vlerësojë mundësinë e modifikimit të legjislacionit aktual sportiv në mënyrë që të mundësojë votimin me postë në datën e re të zgjedhjeve, kërkesë që qeveria ka ndërmarrë për ta studiuar.

Në emër të Qeverisë Katalunase, takimi u drejtua nga Sekretari i Përgjithshëm i Departamentit të Presidencës, Meritxell Maso; Sekretari i Përgjithshëm i Departamentit të Shëndetësisë, Marc Ramentol; Sekretari i Përgjithshëm i Brendshëm Beth Abad; sekretari i Përgjithshëm i Sportit dhe Aktivitetit Fizik, Gerard Figueras, dhe ata u shoqëruan nga menaxherë dhe teknikë nga departamentet përkatëse.

Në emër të FC Barcelona, ​​delegacioni drejtohej nga presidenti i Komitetit të Menaxhimit, Carles Tusquets, anëtarët, Joan Manuel Trayter dhe drejtori i klubit, Oscar Grau, i shoqëruar nga menaxherë dhe drejtues të tjerë të klubit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë