Loading…

Kosova në fund të listës globale për cilësi të arsimit

  • 06/12/2016 | 12:00

Kosova në fund të listës globale për cilësi të arsimit

Kosova është radhitur pothujase në fund të listës në botë sa i përket arsimit, ajo gjendet e treta nga fundi, ku pas vetës lë vetëm Algjerinë dhe Republikën Dominikane.

Ky është vlerësim i PISA-s. Ky instuticion i vlerësimit të arsimit  konsiderohet mekanizmi më i besueshëm ndëkombëtar për matje të arsimit fillor.

Shqipëria qëndron pak më mirë se Kosova në renditje, dhe përgjithsisht në Ballkan, ku ka lenë pas vetes vendet si Turqia, Mali i Zi, Maqedonia etj.

Në listën në vijim mund të shihni të dokumentuar këtë gjendje shqetësuese të arsimit fillor në vendin tonë./gazetametro.net

radhitja-e-kosoves-ne-shkenc-2

radhitja-e-kosoves-ne-shkenc

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë