Loading…

Pjesa II: 8 koleksionet më të mira të tregimeve të shkurtra që duhen lexuar

  • 29/06/2020 | 23:42

Pjesa II: 8 koleksionet më të mira të tregimeve të shkurtra që duhen lexuar

Si në shumicën e trillimeve, edhe në këto katër koleksionet e tregimeve të shkurtra, personazhet duhet të jenë bindës, vendosja duhet të jetë e qartë dhe duhet të ketë ndonjë konflikt ose rrezikim. Komploti, në kontekstin e tregimeve të shkurtra është më pak i rëndësishëm sesa disponimi, i cili duhet të mbizotërojë qartë dhe në mënyrë të vazhdueshme.


‘Dielli mbi kokën time’ Geovani Martins

Këto histori janë vendosur të gjitha brenda dhe përreth favelave të Rio de Janiero, dhe të gjitha tregohen nga perspektiva e djemve që vijnë në moshë atje. Gara dhe klasa janë tema qendrore këtu, megjithëse tregimet janë gjithashtu të dashurisë, familjes dhe miqësive.

E para – “Lil Spin” – është e vështirë, ose të paktën mund të ndjehet kështu për këdo që i pëlqen një lexim i lehtë. Dialekti është kolokivial, urban dhe me një nëntekst ekskluziv. Kjo është një gjuhë e fshehtësisë – kodi verbal që përdoret nga subkultura e rrugëve. Fakti që lexuesit perëndimorë të klasës së mesme nuk e kanë të lehtë të lundruar është e gjithë çështja. Por do të jesh i fiksuar ndërsa ndjek një grup të rinjsh përmes një pasdite të mjegullt të drogës – deri në telashe të pashmangshme.

Disa histori ndryshojnë në ton dhe stil – aq shumë sa të pyesni veten nëse ata me të vërtetë kanë ardhur nga i njëjti autor. Por ajo që lidh përrallat këtu është zëri – me trimërinë e tij të mençur në rrugë, buzë të hidhur dhe një inteligjencë emocionale që dëshmon bindëse. Martins trajton mashkullësinë dhe brishtësinë me një angazhim të barabartë. Në përfytyrimet konfliktuale të ilaçeve, armëve dhe fluturave, lexuesit janë bërë për të vlerësuar rëndësinë dhe peshën që mban secili objekt brenda faqeve të këtij vëllimi të paktë, por thelbësor.

“Botë portokalli” Karen Russell

Kopertina e këtij vëllimi është mbushur me lëvdata për aftësitë e tregimit të Russell – dhe brenda pak minutash mund të shihet pse. Ajo merr ambiente që janë të paktën surrealiste, më qesharake dhe gërsheton prozë bindëse, të ngushtë dhe të sigurt rreth tyre me një fjalor të mrekullueshëm.

Historia e parë, “Prospektorët”, në fillim duket të jetë një mikpritje përmes Amerikës së goditur nga depresioni, duke stërvitur dy gra të bezdisshme, por të zellshme me një talent për të zgjedhur flokët, deri sa ato të ndodhin pas vdekjes dhe rrezikut. Në një histori të mëvonshme, ne takojmë Cillian i cili bie në dashuri me një trup të Epokës së Hekurt, i cili është ruajtur në baltë torfe për rreth 2,000 vjet.

Përralla e fundit, “Bota Portokalli”, përshkruan një marrëveshje të nënës për herë të parë me djallin – një lesh me flokë, të përkëdhelur, dhëmbësh të një krijese, me një uri të pangopshme për qumështin e gjirit. Në mes të të gjithë elementëve fantastikë, Russell ofron vlerësime të realizmit në vëzhgimet e saj: “Xhaxhai Sean ishte po aq i shëmtuar sa edhe një gisht i madh i këmbës”. Kontrasti është thjesht magji. Këto janë tregime më të gjata, nuk do të kaloni nëpër to brenda 15 minutash. Shtrirja e imagjinatës së Russell është e vështirë për tu konceptuar – do të duhet të lexoni për të besuar.

“Nuk do të fshihem” redaktuar nga Gal-dem

Gal-dem , revista me çmime online dhe e shtypur e krijuar nga gra dhe njerëz jo binarë me ngjyra, kanë botuar këtë vëllim në të cilin shkrimtarët kontribues përdorin lëndë të parë nga rinia e tyre si një mjet për të dhënë këshilla për të rinjtë e tyre. Edhe pse më shumë ese personale sesa fiksion i shkurtër, këto histori – ngacmuese, provokuese të mendimit, të trishtueshme dhe qesharake në tema aq të larmishme sa seksualiteti, fuqia dhe familja – meritojnë audiencën më të gjerë të mundshme.

Përfaqësuesit përfshijnë Sara Jafari e cila i shkruan një letër vetes së saj më të re në “Virgjërinë time dhe zgjedhjen time” gjithçka në lidhje me pikën e vështirë ku takimi në Britani bie ndesh me vlerat tradicionale myslimane.

Ose “Të urrej ty” nga Kemi Alemoru, ku marrëdhënia adoleshente e shkrimtarit me nënën e saj dhe ndjenjën e vetvetes si vajzë e zezë në një shkollë shumë të bardhë janë sjellë në fokus të mprehtë para se autori të pranojë se nëna e saj kishte qenë aleate e saj përgjatë gjithë kësaj: ” Të mësoja ta shihja nënën time si një person në vend se shtypësin tim ‘kokëtrashë’ ishte një nga dhuratat më të mëdha të njëzetave të mia. ” Ky koleksion mund të jetë i destinuar për një audiencë të re, por ne mendojmë se lexuesit e të gjitha moshave do të përfitojnë nga tregimet e treguara këtu.

“Shiko sa të lumtur po të bëj” Polly Rosenwaike

Koleksioni hapet me përrallën e një gruaje e cila po përpiqet pa sukses të jetë nënë kur motra e saj më e vogël, e cila kurrë nuk ka pasur më shumë babëzi të lakmuar, mendon nëse do të vazhdojë përpara me shtatzëninë e saj të papritur.

Lexuesit gjithashtu bashkohen me një grup të grave pa fëmijë në Ditën e Nënës dhe vëzhgojnë një grua që pëson një abort në të njëjtën kohë me një karrierë të ulët. Rosenwaike nuk ndihet larg nga zhgënjimi i hollë. Larg eufemizmave abstrakte, tregimet e saj përballen me realitetet e rrepta, shpesh tronditëse të abortit dhe abortit me detaje brutale.

Këto janë histori citidiane, universale. Ju nuk do të gjeni rrotullime tronditëse ose komplote të jashtëzakonshme. Por ajo që është e rrallë është zëri i Rosenwaike. Ajo kap atë që është të jesh nënë, nënë e gatshme, pothuajse nënë ose nënë jo-me një perceptim të tillë të zgjuar duke i bërë rrëfimet e njohura, të njohura dhe të çuditshme

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë