Loading…

Plaçkitje, dhunë e pakënaqësi: Italianët kundërshtojnë masat e reja kufizuese ndaj koronavirusit

  • 27/10/2020 | 13:17

Plaçkitje, dhunë e pakënaqësi: Italianët kundërshtojnë masat e reja kufizuese ndaj koronavirusit

Protestat u ndezën të hënën në të gjithë Italinë kundër një raundi të ri të kufizimeve të qeverisë që synojnë të frenojnë ringjalljen e koronavirusit, derisa pati edhe dhunë gjatë këtyre protestave në dy qytetet kryesore italiane Milan dhe Torino, transmeton Gazeta Metro.


Dëshmitarët thanë se një numër dyqanesh luksoze, duke përfshirë një dyqan të modës Gucci, u plaçkitën në Torino qendrore ndërsa turma të rinjsh dolën në rrugë pas mbrëmjes, duke lëshuar fishekzjarre të mëdha.

Policia u përgjigj me breshëri gazi lotsjellës ndërsa u përpoqën të rivendosnin rendin në qytet, kryeqytetin e rajonit të pasur të Piemonte.

Pati gjithashtu përplasje në Milano, kryeqyteti i rajonit fqinjë të Lombardisë, një zonë që ka mbajtur barrën e epidemisë COVID-19 në Itali.

“Liri, liri, liri”, brohorisnin turmat ndërsa përballeshin me policinë në qendër të qytetit.

Qeveria Italiane të dielën urdhëroi baret dhe restorantet të mbyllen në orën 6 pasdite. dhe mbylli palestrat, kinematë dhe pishinat publike në përpjekje për të ngadalësuar një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit që po godet pjesën më të madhe të vendit.

Një numër rajonesh, përfshirë Lombardinë dhe Piemonte, kanë vendosur gjithashtu orën policore gjatë natës.

Ndërsa italianët iu bindën paqësisht bllokimit të pranverës, ka pasur një shtytje të menjëhershme kundër kufizimeve të tanishme.

Protestuesit dolën në rrugët e deri në një duzinë qytetesh të hënën, duke përfshirë Treviso, Trieste, Viareggio, Latina, Roma, Napoli, Salerno, Palermo, Siracusa dhe Catania.

Duke kërkuar të qetësojë tensionet, qeveria ka thënë se do të paraqesë një paketë masash për të mbështetur bizneset e dëmtuara nga kufizimet e reja./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë